Piaskowanie

Jakie powierzchnie można piaskować?

Piaskowanie jest jedną z najbardziej popularnych form obróbki strumieniowo-ściernej, wykorzystywanej przy wielu pracach związanych z obróbką powierzchni. Jego zastosowanie przynosi efekty zależne od rodzaju użytego ścierniwa i typu materiału, na którym jest przeprowadzane. Dzięki niemu można nie tylko przygotować powierzchnię do dalszej obróbki, nadając jej odpowiednią gładkość, ale także poprawić jej wygląd, a nawet uzyskać specjalny wzór.

Czego można użyć do piaskowania?

Piaskowanie polega na podawaniu wybranego rodzaju ścierniwa, które uderza w powierzchnię materiału. Energię kinetyczną potrzebną do wprawienia drobin w ruch uzyskuje się, wykorzystując układ mechaniczny składający się z wirnika łopatkowego wyrzucającego ścierniwo dzięki sile odśrodkowej. Jest to możliwe również przy użyciu piaskarek, w których do rozpędzenia ziaren używa się strumienia powietrza lub cieczy pod dużym ciśnieniem. Rezultaty osiągane w czasie piaskowania zależą w dużej mierze od charakterystyki zastosowanego ścierniwa – masy jego poszczególnych drobin, ich twardości, a także geometrii. Stosowane są zarówno ziarna o kształcie kulistym, jak i nieregularnym, zawierającym sporo ostrych krawędzi. Materiałami używanymi podczas piaskowania mogą być m.in. elektrokorund, śrut staliwny, kulki szklane czy różne odmiany garnetu.

Jakie rezultaty może dać piaskowanie?

Zastosowanie piaskowania pozwala na dokładne oczyszczenie różnych przedmiotów, także tych o złożonych kształtach. Jest to możliwe, ponieważ drobiny są w stanie dotrzeć do wszystkich szczelin i trudno dostępnych przestrzeni. Ograniczeniem nie jest rozmiar elementu – piaskuje się zarówno niewielkie detale umieszczane w komorach piaskarek w specjalnych koszach lub bębnach, jak i bardzo duże konstrukcje. Za pomocą piaskowania bez problemu można usuwać rdzę, pozostałości farb i lakierów, a także wszelkiego rodzaju powłok. Piaskowanie jest też sposobem na wygładzenie powierzchni oraz poprawę jej wyglądu.

Jakie materiały nadają się do piaskowania?

Piaskowanie powierzchni można przeprowadzać w przypadku wielu materiałów. Najczęściej stosuje się je w przypadku metali żelaznych – głównie różnych stopów stali, staliwa lub żeliwa. Może być jednak wykorzystane także przy stopach aluminium czy miedzi. Piaskowanie sprawdzi się również, gdy w grę wchodzi kamień naturalny lub szkło. Piaskować da się też powierzchnię betonu, a nawet niektóre tworzywa sztuczne albo drewno. Każdy typ powierzchni wymaga jednak dopasowania ścierniwa oraz używania odpowiedniego sprzętu. Szeroką gamę urządzeń do piaskowania oferuje m.in. firma AUER POLSKA. Wśród sprzedawanych przez nią piaskarek są zarówno modele automatyczne, jak i półautomatyczne o różnej konstrukcji i wielkości komór.

Materiał partnera