proby cisnieniowe pompy

Jakie pompy wykorzystuje się w próbach hydrostatycznych i hydrodynamicznych?

Przeprowadzenie zarówno prób hydrostatycznych, jak i hydrodynamicznych niemożliwe jest bez zastosowania w tym celu odpowiednich pomp dopasowanych pod względem ich mocy, a także sposobu działania. Dlatego też poniżej skupiamy się na ich poszczególnych rodzajach i zastosowaniu, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu, aby spełniały w pełni swoje zadanie. 

Czym jest próba hydrostatyczna oraz hydrodynamiczna?

Próby hydrostatyczne i hydrodynamiczne polegają na testowaniu wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia różnorodnych elementów, a także instalacji. Pozwalają one określić czy badany obiekt lub element nie posiada żadnych wycieków oraz, czy jest bezpieczny w użytkowaniu. 

Przykładowo próba hydrostatyczna polega na umieszczeniu np. pojemnika z cieczą lub gazem w stalowej komorze wypełnionej wodą. Następnie do testowanego pojemnika za pomocą pompy do prób hydrostatycznych wprowadzana jest woda pod ciśnieniem, która sprawia, że rozszerza się on i wypycha znajdującą się w komorze wodę. Po uwolnieniu ciśnienia pojemnik powraca do pierwotnego kształtu, a ilość wypchanej przez niego wody pozwala określić czy przechodzi on próbę hydrostatyczną pozytywnie, czy też nie. W ten sposób testowane są między innymi:

  • gaśnice,
  • przewody instalacyjne, 
  • kotły,
  • zbiorniki ciśnieniowe. 

Rodzaje pomp stosowanych w próbach hydrostatycznych i hydrodynamicznych

Próby ciśnieniowe przeprowadzane są za pomocą specjalistycznych pomp kontrolnych, które pozwalają wprowadzić do testowanych elementów nie tylko wodę, ale także inne medium, takie jak emulsje wodno-olejowe czy oleje hydrauliczne o niskiej lepkości.

Wśród ich rodzajów możemy więc wyróżnić podział na pompy ręczne oraz elektryczne. Pierwsze z nich cechują się przede wszystkim niewielkimi wymiarami, a także łatwością obsługi oraz stosunkowo niską ceną. 

Pompy do prób hydrostatycznych i hydrodynamicznych elektryczne wymagają natomiast poniesienia większych kosztów przy ich zakupie, jednak oferują większy komfort użytkowania oraz o wiele lepsze parametry techniczne, związane z ciśnieniem roboczym czy wydajnością. Dlatego też to właśnie na ich zakup najczęściej decydują się klienci producenta i dystrybutora urządzeń hydraulicznych HYDRO-ELEKTRA

Dobór odpowiedniej pompy do prób ciśnieniowych powinien natomiast zawsze odbywać się na podstawie odpowiedniego dopasowania do potrzeb ich tłoka, który w zależności od średnicy gwarantuje wydajniejsze napełnienie testowanego elementu. Maksymalnego ciśnienia, jakie zapewnia dany model pompy, a także jej wydajności oraz tego, czy ma być ona przeznaczona do pracy ciągłej, czy też nie. 

Materiał partnera