Jakie owoce zagraniczne kochają Polacy?

Zdaniem ekspertów Polacy najbardziej kochają owoce i warzywa, które są świeże. Mimo tego nie spożywają ich tak wiele, jak powinni. W codziennej diecie musi się znaleźć przynajmniej pięć porcji warzyw oraz owoców, tymczasem Polacy z reguły jedzą je wyłącznie 2-3 razy dziennie. Najchętniej spożywane wśród nich są jabłka hodowane w polskich sadach. A co, jeśli chodzi o owoce sprowadzane zza granicy?

Egzotyczne owoce, które lubią Polacy

Według ankiet przeprowadzanych wielokrotnie wśród mieszkańców Polski szczególnie lubianymi przez nich owocami zagranicznymi są cytrusy, a najbardziej pomarańcze. Popularny jest również banan, którego największym producentem na świecie są Indie. Jeżeli chodzi o wymienione owoce ich przewaga polega na tym, że hoduje się je najczęściej w krajach o ciepłym klimacie, a więc i przez cały rok. To dlatego w sklepach oraz hurtowniach można je napotkać w dowolnym momencie, a nie tylko w określonym sezonie.

Oprócz wymienionych już owoców Polacy cenią sobie takie zagraniczne produkty jak:

  • ananas,
  • kiwi,
  • grejpfrut,
  • agrest,
  • winogrona.

Dlaczego Polacy lubią cytrusy i banany?

Oprócz sezonowości, która sprawia, że można jeść banany i cytrusy praktycznie o każdej porze  roku, ważnym wyznacznikiem w przypadku wyboru owoców są preferencje smakowe oraz świadomość zdrowotna. Polskim dzieciom od małego wpaja się, że pomarańcze mają dużo witaminy C, która korzystnie wpływa na odporność, a banany zawierają sporą ilość magnezu i potasu zapobiegającą skurczom mięśni. Dodatkowa zaleta cytrusów to niska kaloryczność, ponieważ w większości składają się one z wody.

Banan to ulubiona przekąska sportowców, przede wszystkim dlatego, że zawiera w sobie dużo kalorii, dzięki czemu łatwo uzupełnić nim deficyt energii. Poza tym jest najczęstszym owocem (zaraz obok jabłek) jedzonym w szkole czy w pracy jako drugie śniadanie.

Banany i cytrusy są chętnie spożywane przez Polaków nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, zdrowotne czy ogólną dostępność, ale również dzięki stosunkowo niewielkiej cenie – tłumaczy założyciel firmy Zielex zajmującej się sprzedażą hurtową owoców i warzyw już od 2002 roku. Trudno się z tym nie zgodzić. Szczególnie trzeba mieć tutaj na względzie oferty sezonowe – pomarańcze czy mandarynki są najtańsze w okresie świątecznym, banany zaś to jeden z produktów, który najczęściej można napotkać w promocyjnych cenach.

Obecnie polski rynek warzyw i owoców jest na tyle rozbudowany, że łatwo o kupno ulubionych produktów. Warto jednak pamiętać o tym, aby kupować je w sprawdzonych źródłach, gdzie ma się pewność, że zaspokoją one docelowe potrzeby.

Materiał partnera