maty podłogowe w obiektach przemysłowych

Jakie maty podłogowe stosować w obiektach przemysłowych?

Maty podłogowe w obiektach przemysłowych powinny być ściśle dopasowane do profilu działalności firmy i rodzaju wykonywanych prac na danym stanowisku pracy. Maty przemysłowe zwiększają komfort pracy oraz podnoszą standardy bezpieczeństwa poprzez niwelowanie zagrożeń związanych z przypadkowym poślizgnięciem się.

Jak wybrać odpowiednią matę do obiektu przemysłowego?

Wybór odpowiedniej maty podłogowej w określonym zakładzie produkcyjnym powinien opierać się na analizie czynników niebezpiecznych oraz obciążeń pracowników występujących na poszczególnych stanowiskach pracy. Najczęściej trzeba zastosować kilka rodzajów podłóg, inny materiał będzie potrzebny na terenie hali produkcyjnej, inny w biurze, a jaszcze inny na stanowisku wymuszającym stojącą postawę ciała. Kluczowe parametry określają zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a mata podłogowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

Specjaliści z firmy JP Technik wskazują na konieczność szczegółowej analizy profilu działalności zakładu produkcyjnego i występowania w nim substancji chemicznych oraz czynników szkodliwych. Mata podłogowa powinna zapewniać wysoki poziom antypoślizgowości. W pomieszczeniach, w których używane są smary, oleje przemysłowe i ciecze, należy zastosować matę wykonana z gumy nitrylowej dobrze odprowadzającą wilgoć.

Rodzaje mat podłogowych

Maty podłogowe dla przemysłu spożywczego charakteryzują się ergonomią i konstrukcją zapewniającą swobodne odpływanie cieczy. Dzięki dobrej wentylacji i kanalikowej konstrukcji powierzchnia maty jest zawsze sucha, co wpływa na komfort pracy. Gumowe maty nitrylowe są dodatkowo odporne na działanie wszystkich typów olejów spożywczych, zatem na powierzchni podłogi po kontakcie z nagrzanym tłuszczem nie pozostanie ślad.

Maty czyszcząco-dezynfekujące pozwalają na ograniczenie transmisji drobnoustrojów na teren zakładów produkcyjnych. Ich dodatkową funkcją jest osuszanie obuwia oraz wysokie właściwości absorpcyjne, co sprawia, że mniej zanieczyszczeń przedostaje się do wnętrz obiektów. Na macie może zostać naniesiona grafika informująca o kierunki ścieżki do miejsca dezynfekcji.

Maty antyzmęczeniowe dedykowane są dla przedsiębiorstw, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki w przeważającej pozycji stojącej. Nie są podatne na odkształcenia i charakteryzują się wysoką elastycznością. Ergonomiczna powierzchnia wprawia mięśnie w ruch, co pozwala odciążyć nogi i kręgosłup podczas pracy w wymuszonej pozycji ciała.

Materiał partnera