ciecie laserowe blach

Jakie materiały można ciąć laserowo?

Przemysłowa obróbka materiałów stawia przed wykonawcami wysoką poprzeczkę. Nowoczesne technologie wymagają wyjątkowej precyzji, która osiągalna jest tylko dzięki współczesnym urządzeniom starowanym programami komputerowymi. Podstawową obróbką materiałów jest ich cięcie. Jedną z kilku technologii wykorzystywanych do cięcia materiałów jest technika laserowa. Na czym polega laserowe cięcie materiałów i co można ciąć laserem, dowiesz się z tego artykułu.

Cięcie laserem to stosunkowo nowa metoda obróbki różnego typu materiałów. Nowoczesne urządzenia pozwalają na wysoką automatyzację procesów, a stosowanie rozwiązań CNC zapewnia wyjątkową precyzję cięcia i gwarantuje doskonałą jakość krawędzi. Przecięcia materiału nie wymagają dalszej obróbki i pozbawione są jakichkolwiek odkształceń.

Na czym polega cięcie laserem?

W procesie cięcia laserowego wykorzystuje się proces rozdzielania termicznego. Mocno skupiona wiązka lasera o dużej energii uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa, aż do stopienia lub całkowitego odparowania. Wnika ona na żądaną głębokość w materiał i powoduje jego rozdzielenie. Dzięki regulacji mocy wiązki laserowej oraz stosowaniu gazów ciąć można wiele materiałów o różnych grubościach. Technika laserowa umożliwia wycinanie skomplikowanych wzorów i otrzymywanie nieograniczonej ilości całkowicie powtarzalnych elementów.

„Urządzenia laserowe – opowiada specjalista z firmy PARTNER zajmującej się laserowym cięciem blach metalowych – pozwalają na wykonywanie nie tylko precyzyjnych cięć, ale również na grawerowanie i znakowanie różnych materiałów. Cięcie wiązką laserową najlepiej sprawdza się podczas obróbki metali, ale z równie dobrym skutkiem podczas rozdzielania tworzyw sztucznych, drewna, szkła, skór oraz wielu innych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystywane jest do przemysłowego cięcia blach metalowych”.

Wykorzystanie cięcia laserowego w obróbce metali

Cięcie laserem wykorzystywane jest podczas przemysłowej obróbki metali. Blachy metalowe ze stali węglowej lub nierdzewnej stosowane przy budowie różnego rodzaju konstrukcji, podzespołów maszyn i urządzeń, części do pojazdów, mebli i przedmiotów codziennego użytku muszą zostać pocięte zgodnie z projektem. Cięcie laserowe zapewnia tym elementom powtarzalną dokładność, wysoką jakość krawędzi i brak odkształceń. Technika laserowa wspomagana poprzez technologię CNC pozwala również na maksymalne wykorzystanie materiału.

Za pomocą lasera możliwe jest cięcie większości metali o różnych grubościach. Najczęściej używane maszyny do cięcia laserowego pozwalają obrabiać metale o następujących grubościach:

  • stal konstrukcyjna do 25 mm,
  • stal szlachetna do 25 mm,
  • stopy aluminium do 18 mm,
  • miedź, mosiądz do 10 mm.

Przemysłowe cięcie laserem to zadanie dla fachowców zajmujących się obróbką blach metalowych. Ten proces wymaga odpowiednich maszyn do cięcia sterowanych specjalnymi programami komputerowymi. Specjalistyczne firmy podejmują się cięcia nawet bardzo skomplikowanych elementów z dużą precyzją i z materiałów wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia.

Materiał partnera