wrozenie z kart tarota

Jakie karty są używane do wróżenia z kart?

Współcześnie wróżenie może wydawać się nieco zapomnianą sztuką, jednak w przeszłości z usług wróżek i wróżbiarzy korzystało wiele ludzi. Najczęściej wykorzystywane są do tego specjalistyczne karty tarota, dzielące się na kilka grup. Obecnie ezoteryka zyskuje znowu popularność – chociażby w zakresie hobbystycznym i coraz więcej osób decyduje się na wizytę u wróżek. Z jakich kart najczęściej korzystają wróżbiarze?

Tarot historyczny

Karty do tarota dzielimy na trzy podgrupy: tarot historyczny, ezoteryczny i współczesny. Najstarszym typem jest tarot historyczny, którego początki biorą się z XIV wieku. Rozprzestrzeniał się on szybko w wielu europejskich miastach. Pojawił się we Włoszech pod postacią taroco, we Francji jako tarot i Niemczech – w postaci taroka. W XVI wieku powstały pierwsze obrazy współczesnego Tarota Marsylskiego, stanowiące najsłynniejszą talię. Ilustracje są proste, wykonane podstawowymi kolorami. Wróżby za pomocą talii historycznej są z pewnością dokładnie.

Tarot ezoteryczny

Tarot ezoteryczny to forma pośrednia między historycznym a współczesnym. Okres jego popularności pada na XVIII wiek, kiedy tworzone były sukcesywnie nowe talie. Zaprojektował go Antoinr Court de Gebelin. Stworzył talię składającą się z 77 kart i karty Głupca. Napisał również książkę, w której wyjaśnił zasady gry oraz przedstawił po kolei wszystkie karty z ilustracjami.

W połowie XIX wieku Elphias Levi dokonał połączenia tarota z żydowską Kabałą. Kolejną osobą, która dokonała znaczących zmian, był Paul Christin, który złączył karty tarota z astrologią (nazwał je Arkanami).

Tarot współczesny

Tarot współczesny rozwija się sukcesywnie od drugiej połowy XIX wieku do czasów dzisiejszych. W 1889 roku Oswald Wirth wydał własną talię, zwaną Tarotem Wirtha, która należy do najpopularniejszych, klasycznych odmian. Jest polecana szczególnie osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wróżbiarstwem. Da się ją zakupić praktycznie w każdym dobrym sklepie ezoterycznym. Warto również korzystać z usług sprawdzonych i doświadczonych wróżbiarzy, których umiejętnościom będzie można zaufać. Przykładem jest Wróżka Klaudia z Krakowa, mająca wieloletnie doświadczenie w różnych wróżbach i rytuałach.

Wiek XX przyniósł ze sobą dwie inne, równie ważne talie: talię Waite’a i Crowleya. Pierwsza wersja jest nieco prostsza i może być kolejnym przystankiem po Tarocie Wirtha, natomiast druga uchodzi za bardziej skomplikowaną, dlatego nadaje się tylko dla osób zaawansowanych. Wróżki i wróżbiarze przy przewidywaniu przyszłości często korzystają również z run i tzw. kart anielskich.

Materiał partnera