Kartony klapowe

Jakie kartony są chętnie stosowane w transporcie i logistyce?

Kartony powszechnie stosuje się do pakowania i transportowania towarów. Zapewniają ochronę przed uszkodzeniami, są lekkie i mogą mieć różny format. Te cechy czynią z nich produkty uniwersalne i praktyczne. W transporcie i logistyce szczególnie często wykorzystuje się pudła klapowe i fasonowe. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i jakie mają zalety.

Kartony klapowe w transporcie i logistyce

Kartony klapowe mają prostą konstrukcję, dzięki czemu można je szybko złożyć i rozłożyć. Zamyka się je na klapy, które zawsze do transportu należy zakleić taśmą. Ich rozmiary są standaryzowane. Na szczęście wybór formatów jest duży, więc łatwo dobrać je do gabarytów przesyłki. Kartony klapowe wykonuje się z tektury falistej 3 lub 5-warstwowej. Te grubsze zapewniają lepszą ochronę w transporcie. Powinny być wykorzystywane do pakowania większych produktów albo towarów delikatnych, wymagających solidniejszego zabezpieczenia. Największe zalety pudeł klapowych to:

  • niska cena,
  • dostępność wielu formatów,
  • łatwość składowania i przechowywania na magazynach,
  • pełna biodegradowalność.

W kartony klapowe można zapakować zdecydowaną większość produktów. Aby zapewnić im dodatkowe zabezpieczenie, na czas transportu często owija się je stretchem.

Kartony fasonowe do zadań specjalnych

Drugi chętnie wykorzystywany w logistyce i transporcie typ pudeł to kartony fasonowe. Nazywa się je też kartonami wykrojnikowymi, ponieważ wycina się je, używając wykrojnika. Tego rodzaju pudełka mają konstrukcję dostosowaną do specyfiki produktu i potrzeb klienta. Mogą mieć różny kształt i rozmiar. Wykonuje się je z tektury o różnej grubości. Niektóre z nich składa się ręcznie, inne natomiast są klejone w takich sposób, żeby rozkładały się automatycznie. W przypadku tego rodzaju kartonów nie ma potrzeby stosowania taśmy klejącej. Do ich zalet zalicza się:

  • wysoką estetykę,
  • możliwość pełnego dostosowania formatu i kształtu pudełka do produktu,
  • możliwość stosowania nadruków reklamowych (np. logo firmy).

Kartony klapowe oraz fasadowe wykonuje firma Martex Opakowania. Bogate zaplecze sprzętowe umożliwia jej realizację nawet najbardziej wymagających zamówień. Pracownicy oferują klientom także wyposażenie do pudeł i opakowań, np. kratownice, narożniki, przekładki czy obwoluty.

Wysokiej jakości kartony, starannie wykonane i wyprodukowane z dobrej jakości tektury, są niezbędne w transporcie i logistyce. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne pakowanie, przewożenie i przechowywanie najróżniejszych towarów. Także tych najbardziej delikatnych.

Materiał partnera