Maszyny przemysłowe

Jakie jest przeznaczenie taśm hamulcowych?      

Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle ciężkim do efektywnej pracy wymagają solidnych i niezawodnych podzespołów oraz elementów. Przykładem produktu o dużym znaczeniu dla poprawnego funkcjonowania ciężkiego sprzętu, a konkretnie ich układów hamulcowych, jest taśma hamulcowa. Do czego dokładnie służy ten wyrób, jakie są jego rodzaje i przeznaczenie? O tym w artykule poniżej.

Czym są taśmy hamulcowe?

Taśmy hamulcowe to rodzaj materiałów ciernych, które odgrywają dużą rolę w procesie hamowania. Mocuje się je do elementów w hamulcach za pomocą nitów tak, aby były trwale połączone z podzespołami układu. Taśmy hamulcowe wykonuje się ze specjalnych przędz ceramicznych lub aramidowych, wzmocnionych włóknem szklanym. Splot taśm nasącza się impregnatem olejem-syntetycznym i wzmacnia od wewnątrz mosiężnym lub miedzianym drutem w celu zwiększenia odporności. Technologia i precyzja wykonywania taśm hamulcowych ma ogromne znaczenie, gdyż produkty te muszą wytrzymywać bardzo duże obciążenia. Odpowiednio wykonane charakteryzują się wysoką skutecznością hamowania i bezpieczeństwem stosowania. Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje takich taśm: ceramiczne i aramidowe.

Zastosowanie

Podstawowym przeznaczeniem taśm hamulcowych są przede wszystkim hamulce i sprzęgła bębnowe, a czasami też hamulce szczękowe. W przypadku tych ostatnich, taśm nie stosuje się w całości, a jedynie jako dopasowane formatki. Elementy te mają swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim, przemyśle spożywczym, do hamulców dźwigów, wciągarek dźwigowych wind czy suwnic. Są przydatne w wyciągowych maszynach górniczych przewożących górników czy też w stoczniach i dźwigach portowych. Taśmy hamulcowe sprawdzają się także w przypadku różnego rodzaju innych ciężkich maszyn i urządzeń w szeroko pojętym przemyśle stoczniowym, rolniczym i nie tylko.

Taśma ceramiczna a aramidowa 

Dobór taśmy hamulcowej nie może być przypadkowy. Zawsze należy dopasować ją zgodnie z przeznaczeniem. Zarówno taśma ceramiczna, jak i aramidowa to solidne produkty o dobrych właściwościach mechanicznych, mają jednak nieco inne zastosowanie. Ceramiczna taśma hamulcowa jest zalecana do pracy w trudnych warunkach i wysokiej temperaturze. Z kolei taśmy aramidowe wykazują lepsze właściwości wytrzymałościowe – zaleca się je używać do dużych obciążeń. W razie wątpliwości, który produkt najlepiej sprawdzi się do danego urządzenia, warto zasięgnąć opinii u fachowców w przedsiębiorstwach działających w branży uszczelkarskiej. Przykładem takiej firmy w Polsce jest Hurtownia Lubawka.

Materiał partnera