tabliczki z kodami kreskowymi

Jakie informacje są zawarte w kodach kreskowych?

Kod kreskowy to unikalny znak graficzny dla każdego produktu, który jest nim opatrzony. W tych niepozornych nadrukach kryje się więcej treści, niż mogłoby się wydawać. A zatem, jakie konkretnie informacje można uzyskać na podstawie kodu kreskowego? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź na to pytanie oraz aby dowiedzieć się więcej na temat tych znaków graficznych.

Czego można się dowiedzieć z kodu kreskowego?

Kody kreskowe pomagają w łatwy sposób zidentyfikować produkt przyłożony do czytnika. To właśnie dzięki tym znakom kasowanie towarów w sklepach przebiega tak sprawnie, a to tylko przykład sytuacji, w których są one przydatne. Są one zwykle nadrukowywane na opakowania produktów, ale mogą przyjmować też formę tabliczek z kodami kreskowymi. A zatem, jakie informacje kryją się w tych czarno-białych pionowych liniach?

Są to przede wszystkim kraj producenta oraz numer przyporządkowany do dystrybutora. Poza tym każdy rodzaj towaru ma przypisaną liczbę. Ostatnia z cyfr w kodzie pełni z kolei funkcję kontrolną. Podane informacje dotyczą trzynastocyfrowej wersji kodu, jednak znak ten może być też skrócony. Bardzo ważne jest to, aby grafika była czytelna – tylko w ten sposób można ją bezbłędnie odczytać, co znacznie ułatwia organizację i zachowanie ładu wśród produktów.

Zalety tabliczek z kodami kreskowymi

Kody kreskowe drukuje się często na opakowaniach produktów, które są wykonane na przykład z papieru lub z tworzyw sztucznych. Czasem jednak, kiedy znak jest narażony na przebywanie w potencjalnie szkodliwych warunkach, konieczne jest umieszczenie go na bardziej wytrzymałym materiale. Z tego właśnie powodu powstają aluminiowe tabliczki z kodami kreskowymi, produkowane na przykład przez firmę Alumart.

Wykorzystanie materiału wysokiej jakości pozwala na uzyskanie przejrzystego druku, który będzie czytelny przez długi czas mimo niekorzystnych warunków. Powinien być on odporny na takie czynniki, jak uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury czy substancje chemiczne. Aluminium wykorzystywane do produkcji tabliczek jest często dodatkowo zabezpieczane, tak aby było jeszcze trwalsze i mniej podatne na zniszczenia. Ten sposób druku kodów kreskowych znajduje zastosowanie między innymi w lotnictwie czy też w przemyśle energetycznym lub  maszynowym. Jest on przydatny w magazynach oraz w halach produkcyjnych. Poza kodem na tabliczce można umieścić również inne ważne informacje dotyczące danego produktu. Zastosowanie wysokiej jakości aluminium oraz odpowiedniej techniki druku to klucz do sukcesu.

Materiał partnera