lakierowanie proszkowe

Jakie elementy lakieruje się proszkowo?

Lakierowanie proszkowe jest metodą stosowaną do wykończenia elementów ze stali, metalu lub aluminium. Stwarza bardzo wiele możliwości w zakresie obróbki zarówno pojedynczych fragmentów, jak również całych konstrukcji. Wymaga jednak stosowania certyfikowanych farb wysokiej jakości i oczywiście wiedzy operatora. Poznaj zakres, w jakim elementy mogą być lakierowane proszkowo i dlaczego ta usługa jest tak popularna.

Wiele elementów może być poddawanych malowaniu proszkowemu. Muszą one spełniać dwa zasadnicze wymogi dotyczące największego dopuszczalnego rozmiaru oraz materiału,
z jakiego są wykonane. Automatyczne lakierowanie proszkowe, dzięki doskonałej organizacji zawieszenia elementów na liniach to gwarancja doskonałej precyzji, dokładnego pokrycia
i maksymalnego wykorzystania powierzchni.

Lakierowanie proszkowe elementów

Lakierowaniu proszkowemu można poddać elementy ze stali i metalu, a w przypadku większych projektów, Automatyczna Lakiernia Proszkowa Mera Metal S.A. dopuszcza też obróbkę aluminium. Aby produkt został zakwalifikowany do skorzystania z usługi, jego rozmiar nie może być większy niż 1180 mm x 1100 mm x 2600 mm. W zależności od rozmiaru, liczby produktów w serii oraz typu materiału wykonywane jest lakierowanie:

 • w automatycznej linii przepływowej,
 • w kabinie ręcznej.

Do wyboru pozostają trzy rodzaje farb. Specjaliści dobierają je po konsultacjach z klientem, uwzględniając przy tym, jakie właściwości mają wykazywać pomalowane elementy. Stosuje się:

 • farbę epoksydową — wyróżnia ją wysoka odporność na korozję, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne,
 • farbę epoksydowo-poliestrową — ma dobre właściwości mechaniczne i chemiczne, do użytku wewnętrznego,
 • farbę poliestrową — jest odporna na promieniowanie UV, stosowana do użytku zewnętrznego.

Etapy lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe to jedna z najdokładniejszych i najszybszych metod przygotowywania powierzchni do malowania czy konserwacji. Na dwóch osiach, na poziomie 4 metrów na minutę, równocześnie pracuje 28 pistoletów osadzonych na czterech manipulatorach. Ich prace uzupełniają pistolety ręczne, które docierają do trudnodostępnych miejsc.

Proces lakierowania proszkowego obejmuje 7 etapów:

 1. Analizę zlecenia, poznanie oczekiwań inwestora i zaplanowanie prac.
 2. Przygotowanie powierzchni poprzez jej oczyszczenie i odtłuszczenie.
 3. Wysuszenie elementów.
 4. Nałożenie preparatu proszkowego.
 5. Polimeryzację, tj. utwardzanie efektów lakierowania.
 6. Kontrola jakości i pakowanie elementów.
 7. Wydanie do odbioru.

Dla uzyskania najlepszych efektów zlecenie malowania proszkowego należy złożyć w zaufanej firmie, która dysponuje doświadczonym personelem i nowoczesnym parkiem maszynowym.

Materiał partnera