Materiały spawalnicze i ich szeroki wybór na rynku

Jakich materiałów używa się do spawania?

Złącze spawane to połączenie materiałów, które powstaje przez ich miejscowe stopnienie. Występuje głównie w procesie łączenia metali, przede wszystkim stali. Do zalet spawania możemy zaliczyć łatwość oraz szybkość wykonania, prostą konstrukcję i możliwość pełnej automatyzacji. Jest kilka popularnych metod spawania, w których używa się różnych materiałów. W naszym artykule przyjrzymy się właśnie materiałom do spawania.

Elektrody otulone

Elektrody otulone uniwersalne szczególnie przydają się do prac montażowych w przemyśle maszynowym, w przemyśle okrętowym, a także do spawania kotłów i zbiorników. To materiał przeznaczony do spawania konstrukcji ze stali niestopowych oraz niskostopowych. Jej skład chemiczny to węgiel, mangan, krzem, fosfor oraz siarka. Uniwersalne elektrody otulone to nie jedyny materiał dodatkowy do spawania stali niestopowych i niskostopowych. Inne elektrody otulone to na przykład:

  • średniootulone, rutylowo-celulozowe o wszechstronnym zastosowaniu, które umożliwiają spawanie np. elementów galwanizowanych, czy lekko skorodowanych,
  • celulozowe do spawania rur i rurociągów,
  • średiootulone, rutylowe o wszechstronnym zastosowaniu,
  • wąskowydajne, grubootulone, rutylowe polecane do spawania grubych elementów ze stali konstrukcyjnej,
  • rutylowo-zasadowe, zalecane szczególnie do spawania warstw przetopowych,
  • rutylowo-kwaśne, które świetnie sprawdzają się do spawania skorodowanych elementów.

Lista, w zależności od producenta, mogłaby być znacznie dłuższa. Dodajmy, że poza elektrodami do stali niestopowych i niskostopowych dostępne są jeszcze elektrody do stali trudnordzewiejącej, o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych, pracujących w podwyższonych temperaturach, wysokostopowych i żaroodpornych. Osobnymi działami naszego artykułu mogłyby być elektrody otulone do stopów niklu i miedzi, żeliwa, stopów aluminium oraz elektrody do napawania i regeneracji.

Druty lite MIG/MAG oraz pręty TIG

Kolejny materiał używany do spawania to druty lite MIG/MAG o równie szerokim zastosowaniu, jak elektrody otulone i podobnym składzie, czyli nie tylko do stali niestopowych i niskostopowych. Druty różnią się od siebie gatunkiem, grubością, wielkością szpuli i zastosowaniem. Jak mówi nam przedstawiciel firmy NORTECH z centralą we Wrocławiu, główna zasada wyboru grubości drutu jest prosta: im grubszy materiał, tym grubszego drutu powinniśmy używać. Do spawania metodą TIG używamy prętów, które powinna charakteryzować duża czystość metalurgiczna i doskonałe własności wytrzymałościowe. W katalogach producentów i na stronach solidnych dystrybutorów materiałów spawalniczych możemy znaleźć szczegółowe informacje na temat każdego dostępnego produktu. Ich wybór jest na tyle szeroki, że nawet doświadczony fachowiec najprawdopodobniej miałby problem z zapamiętaniem ich wszystkich. Dodajmy jeszcze na koniec, że elektrody otulone, druty MIG/MAG i pręty TIG to nie jedyne materiały spawalnicze. To jeszcze druty rdzeniowe i topniki/druty pod topnik.

Materiał partnera