papier-scierny

Jaki powinien być dobry papier ścierny?

Papier ścierny – materiał znany większości z nas od dziecka z lekcji techniki, czy domowego warsztatu, prosty arkusz, na którym znajdują się drobinki ścierne. Dla osób, które nie pracują z materiałami ściernymi na co dzień, zakup odpowiedniego papieru wydaje się banalny, bo czy taki materiał może być zły? Okazuje się, że tak. Na rynku dostępne są papiery ścierne o różnym przeznaczeniu i różnej jakości. Jak wybrać dobry papier ścierny?

Charakterystyka papieru ściernego

Papier ścierny składa się z dwóch materiałów: materiału nośnego i materiału ściernego. Materiałem nośnym może być papier, folia lub płótno. Papier to najpopularniejszy materiał nośny ze względu na swoją cenę. Patrząc logicznie: nawet gdyby materiał nośny był ekstremalnie trwały (i tym samym na pewno droższy od papieru), ziarna ścierne się zużyją i sam materiał pozostanie bezużyteczny. Papier ścierny z materiałem nośnym z folii, która jest elastyczna, choć droższa od „papierowej”, nadaje się do ścierania na mokro. Papiery ścierne z płótnem to z kolei dobry wybór do szlifierek i innych podobnych urządzeń. Materiał ścierny, który nie powinien się odrywać od nośnika, to zwykle ziarno jednego z trzech materiałów:

  • tlenek aluminium (potocznie) – jego najtrwalszą postacią jest korund, który odznacza się dużą twardością – to 9 w dziesięciostopniowej skali Mohsa, w której 10 to twardość diamentu,
  • węglik krzemu – nazywany czasem karborundem, ponieważ jego twardość zawiera się między twardością korundu i diamentu,
  • borazon – odmiana azotku boru, którego twardość oceniana jest na 90-95% twardości diamentu.

Systematyka papierów ściernych i sposób na wybór właściwego materiału

Zgodnie z europejskimi normami papiery ścierne oznacza się symbolem PX, gdzie „X” to liczba, która wskazuje wielkość ziaren, a tym samym efekt ścierania. Im mniejsza liczba przy literze P, tym większe ziarna ścierne. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, przy wyborze papieru ściernego w pierwszej kolejności warto kierować się ogólnymi wskazówkami:

  • P 20 – P 24 – papier ścierny do powierzchni mineralnych,
  • P 24 – P 120 – papier ścierny do drewna, gdzie P 24 to papier do nadawania kształtu, a P 120 do wykonania tzw. ostatnich szlifów,
  • P 80 – P 500 – papier ścierny do metalu, analogicznie jak powyżej,
  • P 100 – P 180 – paper ścierny do usuwania warstw rdzy lub farb i lakierów z różnych powierzchni.

W związku z powyższym odpowiedź na pytanie, jaki powinien być dobry papier ścierny, może być tylko jedna: musi być to materiał dobrej jakości (od sprawdzonego producenta) i dobrany do powierzchni, którą będziemy oczyszczać, wyrównywać, czy szlifować.

Materiał partnera