osprzęt dźwigowy

Jaki osprzęt jest wykorzystywany w urządzeniach dźwigowych?

W branżach takich jak przemysł, transport, a przede wszystkim budownictwo stosowane są urządzenia dźwigowe. Zależnie od ich konstrukcji i wykonywanej funkcji dobiera się do nich odpowiedni osprzęt, czyli rozmaite akcesoria i urządzenia. Umożliwiają one przenoszenie materiałów różnego rodzaju i różnych wymiarów. Warto zapoznać się z tym, co oferowane jest na rynku, żeby wiedzieć jaki osprzęt dobrać.

Podstawa, czyli zawiesia

Zawiesia dźwigowe pozwalają pełnić urządzeniom ich podstawowe funkcje, czyli transportowanie ładunków na krótkich dystansach. Służą one do zawieszania, podtrzymywania lub obwiązywania ładunku. Zawiesia mogą być: pasowe, linowe albo łańcuchowe i zaliczają się one do systemów cięgnowych. Oprócz tego są systemy specjalne, wykonane zależnie od przenoszonych ładunków. Zawiesia mogą być przywieszane do haków urządzenia albo mogą być elementem dołączonym do konstrukcji. Taki osprzęt dzieli się na kilka rodzajów zależnie od swojej budowy. Wyróżnia się zawiesia dźwigowe:

  • jedno- lub kilkucięgnowe;
  • jedno- lub dwupętlowe;
  • o obwodzie zamkniętym;
  • z hakiem;
  • z ogniwem;
  • ze specjalnym chwytakiem.

Żeby mieć pewność, że osprzęt spełnia wszystkie wymagania i normy, warto kupować je w wyspecjalizowanych firmach lub wynająć, szczególnie jeśli chce się wykonać kilka zróżnicowanych zadań. Można to zrobić np. w Fanbe. Wypożyczony osprzęt lub urządzenia dźwigowe są regularnie kontrolowane i naprawiane, co zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania.

Dodatkowy osprzęt do urządzeń dźwigowych

Oprócz zawiesi do urządzeń dźwigowych używa się także innych konstrukcji sklasyfikowanych jako osprzęt dźwigowy. Należy dopilnować żeby osprzęt był kompatybilny z daną maszyną i odpowiednio spełniał swoje funkcje. Może przydać się on przy pracach budowlanych, porządkowych, czy montażowych. Czasem użycie standardowego zawiesia jest niemożliwe. Dlatego technika dźwigowa oferuje różnego rodzaju rozwiązania, w postaci osprzętu dźwigowego, który daje różne opcje mocowania ładunku, np.: haki, liny, napinacze, zblocza itp. Oprócz tego na rynku możemy znaleźć akcesoria i urządzenia, które pomogą w specjalnych i zróżnicowanych zadaniach urządzeń dźwigowych, np. w transporcie człowieka. Do takiego osprzętu można zaliczyć np.: platformy z koszem roboczym, wysięgnik, widły, wyciągarkę, szuflę, czy chwytak. Dzięki takim akcesoriom można stosować maszyny dźwigowe w wielu rozmaitych branżach, nie tylko budowlance, ale też np. w leśnictwie. Dzięki osprzętowi praca staje znacznie szybsza i efektywna.

Materiał partnera