Jaki kocioł kupić? Cechy dobrego kotła gazowego

Wybór kotła to jedna z najważniejszych decyzji przy wykańczaniu budynku, która zaważy na komforcie jego użytkowania. Do wyboru mamy przy tym różne rodzaje paliw, z czego niesłabnącą popularnością cieszy się gaz ceniony ze względu na swój ekonomiczny charakter. Na co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze kotła gazowego i jakimi kryteriami warto się kierować przy zakupie danego urządzenia?

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Do ich zalet należą przede wszystkim czynniki ekonomiczne – gaz jest bowiem stosunkowo tanim i wydajnym paliwem. Nie bez znaczenia jest również prostota obsługi tego typu urządzeń oraz fakt, że wykorzystywane są one zarówno w instalacji centralnego ogrzewania, jak również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są różne modele kotłów gazowych. Wyróżniamy tu kotły wiszące, które są cenione ze względu na cichą pracę i możliwość umieszczenia niemal w dowolnym miejscu, a także kotły stojące, które powinny znaleźć się w specjalnie przeznaczonym pomieszczeniu. Podstawowy podział kotłów gazowych obejmuje:

  • Kotły gazowe jednofunkcyjne – takie urządzenie dostarcza ciepła, a oprócz tego posiada specjalny zbiornik, w których ogrzewana jest woda użytkowa. Dzięki temu posiada ona stałą temperaturę w każdym punkcie poboru. Ilość podgrzewanej wody zależy od pojemności zbiornika, który wymaga wygospodarowania miejsca w pomieszczeniu.
  • Kotły gazowe dwufunkcyjne – to tzw. kotły przepływowe, które nie posiadają zbiornika wody, a podgrzewają ją w sposób przepływowy. Tego typu urządzenia zajmują niewiele miejsca i sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na moc kotła, która powinna być odpowiednio wyższa, jeśli zależy nam na większych ilościach ciepłej wody użytkowej, np. gdy w domu znajduje się więcej łazienek.
  • Kotły gazowe kompaktowe – posiadają zabudowany zasobnik na ciepłą wodę użytkową.

Obecnie ogromną wagę przywiązuje się do energooszczędności instalacji grzewczych, dlatego coraz większą popularnością cieszą się gazowe kotły kondensacyjne. Tego typu urządzenia wyróżnia ekonomiczny charakter – są niedrogie w użytkowaniu i pozwalają na mniejsze zużycie paliwa równocześnie zapewniając wysoką wydajność ogrzewania.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kotła gazowego?

Jakie inne kryteria warto wziąć pod uwagę przy zakupie kotła gazowego?

Nie bez znaczenia jest marka urządzenia. – Podpowiada przedstawiciel firmy B.V. Serwis, której specjalnością jest serwis oraz instalacja kotłów gazowych. – Piece renomowanych producentów, takich jak Beretta czy Viessmann, cenione są ze względu na wysoką jakość i wyjątkową trwałość. Warto sprawdzić, jakie systemy automatycznego sterowania posiada dany kocioł oraz jaki osprzęt dołączony jest do zestawu.

W doborze odpowiedniego pieca doradzi fachowiec, który określając jego wydajność weźmie pod uwagę zarówno powierzchnię domu, ale też wykorzystane do budowy technologie i materiały. Pamiętajmy jednak, że kwestią kotła nie przestajemy zajmować się w momencie jego zakupu. Wręcz przeciwnie, utrzymanie kotła gazowego w dobrym stanie i zapewnienie jego wydajnego oraz ekonomicznego działania zależy od systematycznego serwisowania urządzenia. Niezbędne będą tu regularne przeglądy dokonywane przez fachowców.

Materiał partnera