Ciecie stali na przecinarkach automatycznych

Jaką stal można ciąć na przecinarkach automatycznych?

Cięcie jest podstawową operacją przygotowującą materiał do dalszej obróbki dzięki nadaniu mu określonych rozmiarów i kształtu. Zwykle jest prowadzone na wstępnych etapach pracy, jednak może być potrzebne również podczas operacji wykańczających. Dla uzyskania optymalnych efektów technologia cięcia powinna być dopasowania do potrzeb związanych z konkretnym zastosowaniem. Równie istotna będzie charakterystyka ciętego metalu.

Jak działają przecinarki automatyczne?

Cięcie metalu można wykonywać różnymi metodami, w zależności od jego gatunku, przeznaczenia, grubości oraz wielkości, a także planowanego sposobu cięcia. W przypadku cięcia stali w grę może wchodzić cięcie prostoliniowe oraz cięcie po krzywej, a także ukosowanie. Będzie potrzebne w przypadku większości wyrobów hutniczych od prętów po wszelkiego rodzaju profile. Jeśli chodzi o technologie cięcia, to może ono być prowadzone przy wykorzystaniu cięcia plastycznego, a więc np. cięcia przy użyciu gilotyny czy wykrojnika, jak również cięcia termicznego np. plazmą, laserem lub przy zastosowaniu gazu. Popularna jest także metoda skrawania, w której korzysta się z brzeszczotów z odpowiednim uzębieniem.

Cięcie mechaniczne może być wykonywane na przecinarkach taśmowych. Pracują one dzięki brzeszczotom zrobionym ze stosunkowo cienkiej i elastycznej blachy. Są formowane w pasy bezkońcowe i zakładane na koła przecinarki oraz odpowiednio napinane. W ruch wprawia się je za sprawą obrotów koła napędzającego, połączonego przekładnią z silnikiem elektrycznym, a niekiedy hydraulicznym. Za właściwe prowadzenie taśmy tnącej odpowiada sprzężenie cierne między nią a powierzchnią koła. Prawidłowa geometria zębów, a także ich gęstość muszą być dopasowane do grubości materiału ze względu na powierzchnię styku między nimi oraz konieczność zapewnienia sprawnego odprowadzania wiórów.

Jakie rodzaje stali można ciąć piłami taśmowymi?

Nie istnieją żadne ograniczenia co do rodzajów stali, jakie mogą być cięte przy wykorzystaniu pił taśmowych. Sprawdzą się one zarówno przy stalach węglowych, jak i stopowych, w tym wysokostopowych np. stali nierdzewnej, kwasoodpornej i żaroodpornej. Będą one jednak zwykle najbardziej użyteczne przy cięciu blach, kształtowników oraz profili cienkościennych – profili zamkniętych i rur. Można z nich korzystać także w przypadku prętów i kęsów.

Firmą, która oferuje usługę cięcia stali na automatycznych piłach taśmowych, jest DBN. Zajmuje się ona także cięciem gazowym, plazmowym oraz cięciem przy użyciu gilotyn. Możliwe jest też cięcie strumieniem wody.

Materiał partnera