Szalunki

Jaką rolę pełnią szalunki przy realizacji prac budowlanych?

Niezależnie od rodzaju budowy można wyróżnić pewne stałe elementy, bez których prowadzenie prac byłoby w zasadzie niemożliwe. Do takich z pewnością zaliczamy szalunki. Stanowią one ważny element podnoszący bezpieczeństwo prac. Z pewnością warto nieco bliżej poznać tego typu konstrukcje, ich definicję, rodzaje oraz szczegółowe przeznaczenie szalunków.

Czym są szalunki?

Szalunki są stałym elementem prac fundamentowych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie ziemnych robót budowlanych, które są wykonywane w głębokich wykopach. Szalunki mają nadać warstwie betonu konkretny i trwały kształt. Dzięki nim można tworzyć gotowe formy, które w kolejnym kroku są wypełniane mieszanką betonową.

Zabezpieczenie przy pomocy szalunków należy utrzymać przez maksymalnie cztery tygodnie. To czas, który pozwala osiągnąć optymalne parametry wytrzymałościowe betonu. Oczywiście wszystko zależy od tempa, w jakim gęstnieje beton. Szalunki mogą być wykonane z:

  • Desek
  • Płyt
  • Elementów metalowych

Systemy szalunkowe mają charakter tymczasowy. Po demontażu mogą zostać ponownie wykorzystane. Dlatego wiele firm oferuje zarówno sprzedaż, jak i wynajem tego typu konstrukcji.

Systemy szalunkowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Aktualnie wyróżniamy trzy rodzaje deskowania:

  • Szalunki do wykopów
  • Szalunki stropowe
  • Szalunki ścienne

Zadaniem pierwszego rodzaju szalunków jest zabezpieczenie wykopów wykonywanych niezależnie od rodzaju podłoża. Zastosowanie deskowania powoduje, że ziemia z obrzeży otworu nie wsypuje się do niego. Dzięki temu w wykopie można umieścić inne elementy lub po prostu prowadzić dalsze prace ziemne.

Szalunki do wykopów mogą być wykonane z drewna. Coraz częściej stosowaną alternatywą są rozwiązania systemowe, wykonywane z aluminium. Świetnie sprawdzają się one w przypadku niewielkich wykopów. Określane są one mianem szalunków średnich. Deskowania średnie są używane przy robieniu wykopów pod obiekty budownictwa mieszkaniowego. Ostatnim typem są szalunki ciężkie, które wykonuje się z grubej blachy stalowej. Najczęściej używa się ich w budownictwie przemysłowym. – wyjaśnia specjalista z firmy Formwork, która zajmuje się zaopatrywaniem firm w profesjonalne systemy szalunkowe. Oprócz sprzedaży przedsiębiorstwo Formwork oferuje również możliwość wynajmu deskowania.

Szalunki stropowe, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do podtrzymywania całej konstrukcji stropu. Ich cechą charakterystyczną jest równomierne rozmieszczenie poszczególnych podpór. Na nich układane są szalunki wykonane z drewna lub płyt OSB. W przypadku stropów wielkopowierzchniowych stosowany jest tzw. stolik szalunkowy. To gotowe rozwiązanie, które jest montowane na wcześniej przygotowane podpory przy użyciu dźwigu. Na tak przygotowany szalunek kładzie się zbrojenie i wykonuje wieńce. Szalunek stropowy to konstrukcja, która pozwala na zalanie stropu betonem, uformowanie ściśle określonej struktury i ochronę przed przeciekaniem betonu.

Ostatnim rodzajem są szalunki ścienne. Wykorzystuje się je w celu zabezpieczenia otworów w ścianach. Są stosowane przede wszystkim do nadproży występujących w otworach okiennych i drzwiowych. Szalunki ścienne mogą pełnić rolę wspornika dla ozdobnych elementów montowanych na elewacji. Deskowania ścienne dzielimy na:

  • Lekko gabarytowe – można je zamontować bez konieczności używania dźwigu lub podnośnika
  • Średnio gabarytowe – które wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu

Szalunki są wykorzystywane przy większości prac budowlanych. Stanowią jeden z kluczowych elementów zarówno przy wznoszeniu małych budynków, jak i wielkopowierzchniowych obiektów. Ich rola w zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa na placu budowy jest nie do przecenienia. Duże zróżnicowanie dostępnych rozwiązań pozwala na zakup lub wynajem konstrukcji idealnie dopasowanej do specyfiki projektu.

Materiał partnera