usługa cięcia wodą

Jaką precyzję cięcia zapewnia woda?

Cięcie wodą jest nowoczesną metodą, która pozwala na obróbkę różnego rodzaju materiałów. Podczas cięcia strumieniem wody wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie- wycinarkę wodną, która generuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Taka metoda pozwala na bardzo dokładne formowanie metali, szkła, czy też kamienia. Poniżej sprawdzamy, czy metoda cięcia wodą jest skuteczna i czy jest ona precyzyjna. Zachęcamy do lektury.

Precyzyjna metoda cięcia strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody jest innowacyjnym sposobem na obróbkę metali i innych twardych materiałów. Do użycia tej metody niezbędna jest wycinarka wodna, której budowa umożliwia wygenerowanie strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Cięcie wodą jest inaczej nazywane obróbką strumieniowo- ścierną, gdyż podczas jej stosowania używa się nie tylko wody, ale też specjalnego ścierniwa.

W trakcie cięcia wodą strumień mieszanki wodnej przechodzi przez dyszę wycinarki i zasysa odpowiednią ilość ścierniwa do komory miksującej. Następnie woda rozpędza ziarna ścierniwa do prędkości ponad 300 m/s, a strumień wody, który się wydostaje z dyszy, ma ciśnienie około 4000 barów. Taka konstrukcja sprawia, że metoda cięcia strumieniem wody pozwala z najwyższą precyzją uformować nawet najtwardsze materiały.

Co ciekawe, podczas cięcia wodą nie wykorzystuje się oddziaływania termicznego, co sprawia, że obrabiany materiał nie jest podatny na uszkodzenie. Ponadto metoda ta pozwala na cięcie w wielu płaszczyznach, a nawet w przestrzeni 3D. Jedną z firm, która świadczy usługi z zakresu profesjonalnego cięcia wodą, jest Centrum Precyzyjnego Cięcia.

Jakie materiały można ciąć wodą?

Metoda cięcia strumieniem wody umożliwia formowanie zarówno miękkich, jak i twardych materiałów. Jest to możliwe dzięki wysokiej precyzji maszyn do cięcia, ale też dzięki zastosowaniu nowoczesnych sposobów obróbki. Cięcie wodą można wykorzystać do przecinania między innymi:

  • stali szlachetnej i nierdzewnej,
  • aluminium,
  • miedzi,
  • kolorowych metali,
  • żeliwa,
  • szkła,
  • kamieni,
  • gresu,
  • ceramiki.

Przecinarka wodna umożliwia też precyzyjne formowanie miękkiej gumy, drewna, czy też tworzyw sztucznych. Co ciekawe, po zakończeniu obróbki strumieniem wody, wyżej wymienione materiały nie wymagają ponownej obróbki i mają gładkie krawędzie. Cięcie strumieniem wody często wykorzystuje się też w branży motoryzacyjnej do wytwarzania elementów karoserii. Ta nowoczesna metoda obróbki materiałów znajduje też zastosowanie w branży budowlanej do cięcia posadzek kamiennych i kafli podłogowych.

Materiał partnera