prywatny dom opieki

Jak zweryfikować dom opieki?

Korzystanie ze wsparcia wybranego domu opieki może być podyktowane różnymi potrzebami. Niezależnie jednak od tego, w czym dokładnie specjalizuje się dany ośrodek, przed rozpoczęciem współpracy z nim warto sprawdzić kilka istotnych kwestii. Jak zweryfikować dom opieki? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem.

Czym są domy opieki?

Domy opieki, znane też jako domy pomocy społecznej to miejsca, które udzielają pomocy osobom wymagającym konkretnego rodzaju opieki – w zakresie bytowym, opiekuńczym, edukacyjnym i wspomagającym. Oznacza to, że wszystkie funkcjonujące ośrodki nie są przeznaczone wyłącznie dla jednej grupy osób. W Polsce działa kilka rodzajów takich placówek. Wyróżnić można domy opieki przeznaczone dla:

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób niepełnosprawnych fizycznie,
  • osób przewlekle somatycznie chorych,
  • osób przewlekle psychicznie chorych,
  • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie,
  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie,
  • osób uzależnionych od alkoholu.

Warto przy tym zaznaczyć, że domy pomocy społecznej mogą być prowadzone łącznie dla kilku grup potrzebujących. Na przykład prywatny dom opieki z Gdańska Harmonia zapewnia opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku – i tak też jest wpisany w Rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę.

Co warto zrobić przed skorzystaniem z pomocy wybranego domu opieki?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wybrany dom opieki można bez problemu zweryfikować, tj. sprawdzić między innymi to, czy jest zarejestrowany jako dom pomocy społecznej. Można to zrobić, korzystając z internetu – poprzez wpisanie danych ośrodka w odpowiedniej wyszukiwarce domów opieki. To jednak niejedyny sposób na zweryfikowanie wybranej placówki. Chcąc sprawdzić, czy ośrodek jest zarejestrowany, można zgłosić się do wojewódzkiego wydziału polityki społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie. Odpowiednie służby będą w stanie udzielić pomocy w podanym zakresie.

Jednak weryfikacja domu opieki wcale nie musi polegać wyłącznie na sprawdzeniu, czy jest zarejestrowany. Zawsze warto zasięgnąć opinii na temat wybranego ośrodka. W tym także pomocny okazuje się internet i liczne fora bądź blogi, na których być może rozmawiano na temat danej placówki. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze też poprosić o opinię osobę przebywającą w domu opieki lub jej bliskich. Istotna jest również wizyta w wybranej placówce przed skorzystaniem ze świadczonych przez nią usług.

Materiał partnera