pogrzeb - stypa

Jak zorganizować stypę?

Uroczystości pogrzebowe tradycyjnie łączą się z poczęstunkiem dla żałobników, podawanym po zakończeniu pogrzebu. Stypa nie jest obowiązkowa, jednak warto ją zorganizować, jeśli tylko czujemy się na siłach. Jest to bowiem okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, wspomnienia zmarłego oraz pociechy w trudnych chwilach. Jak zorganizować konsolację?

Pogrzeb bliskiej osoby to trudny czas. Nie każdy ma wystarczająco dużo sił i ochoty, by zająć się organizacją wszystkich niezbędnych formalności. Z pomocą w większości przypadków przychodzi zakład pogrzebowy, który możemy upoważnić do załatwienia spraw urzędowych oraz związanych z uroczystością. Jednak stypę, zwaną również konsolacją musimy zorganizować we własnym zakresie. Choć w przeszłości tradycyjnie spotykano się w domach, coraz częściej wygodniejszą opcją wydaje się być spotkanie w restauracji.

Pamiętaj, że stypa nie jest obowiązkiem

Poczęstunek po ceremonii pogrzebowej jest formą podziękowania za przybycie, a także możliwością spotkania się z dalszą rodziną lub znajomymi zmarłego, z którymi nie widzimy się zbyt często – mówi pracownik zakładu pogrzebowego w Nowej Rudzie – To okazja do spotkań, wspominek, ale również uzyskania wsparcia od innych żałobników. Stypa nie musi być również smutną uroczystością – każdy przeżywa śmierć w inny sposób. Rozmowy i historie związane z osobą zmarłego mogą mieć terapeutyczny wymiar. To czas, kiedy emocje opadają i znika stres związany z organizacją pogrzebu. W przypadku pogrzebów organizowanych podczas zimy żałobnicy z pewnością będą wdzięczni za możliwość ogrzania się i zjedzenia ciepłego posiłku. Zwłaszcza jeśli na pogrzeb przyjadą z daleka.

Jednak pamiętajmy, że organizacja konsolacji nie jest obowiązkiem. Pogrzeb wiąże się ze znacznymi wydatkami, a stypa to dodatkowy koszt, który trzeba ponieść. Jeśli nas na to nie stać lub najzwyczajniej w świecie nie czujemy się na siłach, by zająć się przygotowaniem stypy – nie musimy jej organizować.

Organizacja stypy: w domu czy w restauracji?

To, gdzie zorganizujemy stypę, zależy między innymi od naszych możliwości finansowych, sił i czasu, a także liczby gości. Przy niewielkim poczęstunku możemy zorganizować stypę w domu – wystarczy tylko spotkanie przy kawie i cieście. Jeżeli nie czujemy się na siłach lub nie mamy możliwości przygotowania posiłku, możemy skorzystać z usług firm cateringowych. Pomóc może również rodzina, która w miarę możliwości zapewni miejsce w swoim domu lub przygotuje posiłek.

Wygodniejszym rozwiązaniem może być jednak organizacja stypy w restauracji. Stypa z pewnością będzie droższa, jednak ostatecznie zaoszczędzimy sobie czasu i nerwów. Restauracje oferują gotowe pakiety, dlatego jedyne, co musimy zrobić to wybrać menu, ustalić termin oraz zapłacić. Zazwyczaj propozycje oferowane przez restauracje obejmują zupę, drugie danie oraz kawę i deser. Warto wybrać sprawdzone rozwiązania, na przykład rosół – jedzenie ma być przede wszystkim sycące oraz rozgrzewające. Zwłaszcza dla gości przybyłych z daleka lub osób starszych. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas miejsce znajduje się wystarczająco blisko cmentarza. Jeśli nie, powinniśmy zapewnić zaproszonym gościom transport lub poprosić zmotoryzowanych żałobników o zabranie dodatkowych osób.

Kiedy i kogo zaprosić na stypę?

Informację o poczęstunku zazwyczaj przekazuje się tuż po ceremonii pogrzebowej. Dziękuje się żałobnikom za przybycie oraz zaprasza na stypę. Osoby, które przyjeżdżają z daleka, możemy poinformować o stypie podczas przekazywania informacji o dacie pogrzebu – dzięki temu będą mogły zaplanować transport i na przykład kupić bilety na późniejszy termin.

To, kogo zaprosimy na stypę, zależy od nas samych. Zazwyczaj zaprasza się najbliższą rodzinę oraz znajomych. Weźmy również pod uwagę fakt, że nie każda zaproszona osoba będzie chciała uczestniczyć w poczęstunku – dla niektórych pogrzeb może być doświadczeniem na tyle smutnym, że czas po uroczystości będą chcieli spędzić w ciszy i samotności. Zastanówmy się również nad osobami, z którymi rodzina żyje w konflikcie – być może konsolacja będzie okazją do wyjaśnienia niesnasek i pogodzenia się. Jeśli jednak wiemy, że spotkanie jedynie zaogni konflikt lepiej z niego zrezygnować. Z pewnością nikt, w tak smutnym czasie, nie chce wdawać się w dodatkowe kłótnie.

Alkohol i muzyka na stypie

To, w jaki sposób zorganizujemy ostatnie pożegnanie, zależy od nas samych oraz zmarłego – jeśli nie życzył sobie smutnej uroczystości, należy to uszanować. Podobnie jest w przypadku konsolacji. Nie każdy decyduje się na podanie alkoholu oraz muzykę. Wiele zależy od nastroju żałobników. Alkohol na stypie nie jest obowiązkiem i nie można się o niego upominać. Podobnie jak muzyka, z której można całkowicie zrezygnować. Jeśli wiemy, że nieformalna atmosfera pomoże żałobnikom w tych trudnych chwilach, możemy do poczęstunku zaproponować alkohol wraz z ulubioną muzyką zmarłego.

Materiał partnera