Jak zmniejszyć ratę kredytu konsolidacyjnego?

W obliczu wysokich zobowiązań i rosnących rat kredytów wiele osób zastanawia się nad konsolidacją długów. A jakie możliwości mają osoby, które już połączyły zobowiązania, ale chcą zmniejszyć ratę? Czy kredyt konsolidacyjny można jeszcze skonsolidować? Odpowiadamy na pytania.

Konsolidacja zobowiązań to połączenie w całość wielu kredytów lub pożyczek z jednoczesnym zmniejszeniem wysokości raty. Bank finansujący zobowiązania rozkłada spłatę długu w czasie, najczęściej na wiele miesięcy, w związku z czym kredytobiorca odczuwa wyraźną ulgę – nie musi już przeznaczać na ratę tak wysokich sum, jak dotychczas. Problem może pojawić się, gdy rata skonsolidowanego kredytu zacznie znowu ciążyć klientowi, np. ze względu na to, że zaciągnął kolejne zobowiązania lub ma inne stałe wydatki. Czy kredyt konsolidacyjny można skonsolidować? Okazuje się, że tak. W ramach konsolidacji można połączyć zobowiązania różnego typu:

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto go wybrać?

Na kredyt konsolidacyjny warto zdecydować się, kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, a domowy budżet jest tak obciążony wydatkami, że zostaje nam mało środków na życie i potrzeby konsumpcyjne. Konsolidacja pożyczek i kredytów jest jednak rozwiązaniem dla osób, które jeszcze nie zostały wpisane na listę dłużników, a ich ocena punktowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) jest pozytywna. Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego będzie oczywiście wiązać się z kosztami, jednak taka jest cena zmniejszenia wysokości miesięcznej raty – w rezultacie otrzymujemy dłuższy okres kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny – ranking ofert

Na rynku jest dostępnych wiele ofert, a banki prześcigają się w reklamowaniu swoich usług. Zanim podejmiemy decyzję, która instytucja połączy w całość nasze zobowiązania, sprawdźmy koszty kredytu. Upewnijmy się, jaka jest wysokość oprocentowania, ile bank żąda za prowizję i czy do raty dolicza składkę obowiązkowego ubezpieczenia. Warto skorzystać z praktycznych narzędzi dostępnych w internecie, które pozwalają oszacować koszty, na jakie narazimy się, zaciągając kredyt konsolidacyjny. Kalkulator rat to intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu sprawdzimy, ile miesięcznie będziemy musieli płacić za skonsolidowane kredyty.

Sprawdźmy ranking kredytów przygotowany przez serwis totalmoney.pl w maju 2020 roku. Na potrzeby naszej publikacji oszacujmy koszt kredytu konsolidacyjnego na kwotę 50 000 zł, z okresem kredytowania na 60 miesięcy. Jak się okazuje, najlepszą ofertą może pochwalić się bank Citi Handlowy, w którym miesięczna rata wynosi 1051,74 zł. Pożyczka gotówkowa konsolidacyjna, bo tak nazywa się oferta, jest dostępna bez wychodzenia z domu – przez internet lub telefon. Całkowita kwota do spłaty wyniesie w tym przypadku 63 104,57 zł, oprocentowanie 7,49%, prowizja 5,00%, a RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – 7,49%. Bank Citi Handlowy umożliwia konsolidację zobowiązań na kwotę do 150 000 zł. Kredyt konsolidacyjny online można rozłożyć na maksymalnie 120 miesięcy.

Na kolejnej pozycji rankingu znalazła się propozycja Santander Bank Polska. Klient, który zdecyduje się na kredyt konsolidacyjny, będzie musiał płacić miesięcznie ratę w wysokości 1074,29 zł, a ostateczna kwota do spłaty wyniesie 64 467,63 zł. Oprocentowanie wynosi 7,99%, prowizja 5,99%, a RRSO – 11,00%. Klient może złożyć wniosek o finansowanie kredytów w łącznej kwocie nawet 300 000 zł. Zobowiązanie można rozłożyć nawet na 120 miesięcy. Kredyt jest dostępny na oświadczenie o dochodach.

Na trzecim miejscu mamy ofertę Alior Banku – kredyt konsolidacyjny jest dostępny bez wychodzenia z domu. Rata zobowiązania wyniesie klienta 1316,24 zł, a ostateczna kwota – 78 974,50 zł. Propozycja ta zatem znacząco różni się od dwóch poprzednich. Oprocentowanie wynosi 7,49%, ale bardzo wysoka jest prowizja banku – aż 23,90%. RRSO oscyluje w granicach 21,57%. Klient może maksymalnie pożyczyć 128 000 zł, a zobowiązanie rozłożyć na 120 rat.

Materiał partnera