Rynek biur a COVID-19

Jak zmienił się rynek biur w dobie COVID-19?

Nagłe pojawienie się pandemii uderzyło we wszystkie branże – od gastronomii, poprzez usługi, aż po nieruchomości – zmieniając oblicze współczesnego rynku, w tym również wynajmu biur. Wiele firm przeniosło swoje działania do Internetu i zmieniło tryb pracy na zdalny. Jak przedstawia się obecnie rynek wynajmu powierzchni biurowych? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści z branży.

Rynek biur a COVID-19

W dobie pandemii – w związku z wprowadzanymi obostrzeniami i działaniami prewencyjnymi – wiele firm wprowadziło system pracy zdalnej. Taka sytuacja spowodowała poważne zmiany na rynku wynajmu biur, które z dnia na dzień opustoszały. Kiedy już było wiadomo, że liczba zachorowań na koronawirusa  szybko się nie zmniejszy, wiele firm zaczęło podejmować kroki w kierunku ograniczenia kosztów prowadzenia działalności. W efekcie niektóre z nich renegocjowały umowy najmu powierzchni biurowych. Zdarzały się również wypowiedzenia umów. Rynek biur musiał stawić czoła temu wyzwaniu. Jak to wygląda obecnie?

Dziś branża zajmującą się wynajmem biur odpowiada na aktualne potrzeby swoich klientów. Oferowane powierzchnie biurowe są elastyczne i bezpieczne. Dzięki wykorzystaniu ścianek działowych, mobilnych mebli itp. pomieszczenia zapewniają możliwość aranżowania ich w zależności od potrzeb firmy oraz ewentualnego czasu kwarantanny. Ponadto wprowadzane są procedury sanitarne przy zastosowaniu nowych technologii, które zapewnią bezpieczeństwo pracujących w biurze osób – zarówno na czas obecnej pandemii, jak i w przyszłości.

Zmienia się także trend w negocjowaniu warunków umów na wynajem biur. Wbrew pozorom w czasach ciągłych zmian, niepewności i strachu o przyszłość umowy zawierane na okres kilku lat mogą zapewnić poczucie stabilizacji oraz możliwość elastycznego działania.

Najważniejsze, aby w obecnie panującej sytuacji zachować zdrowy rozsądek i odpowiednie środki ostrożności. W ten sposób można jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo pracowników i dalszy rozwój firmy. A temu ostatniemu, jak zgodnie twierdzą specjaliści, praca tylko w systemie zdalnym nie sprzyja.

Dlaczego nie warto rezygnować z pracy stacjonarnej w biurze?

Dziś, po niemal roku trwania pandemii, coraz więcej firm zaczyna rozważać powrót do biur. Powód? Jak zgodnie twierdzą eksperci ze środowiska biznesowego i medycznego – praca zdalna jest mniej efektywna od pracy stacjonarnej w biurze, a lockdown nie jest sposobem na rozwiązanie problemów związanych z COVID-19.

Za pracą w wynajętym biurze przemawia wiele argumentów. Oprócz podstawowych, takich jak brak możliwości pracy zdalnej z uwagi na warunki mieszkaniowe czy sytuację rodzinną pracownika oraz trudności z organizacją odpowiedniego zaplecza technicznego firmy, należy wskazać również na inne bardzo ważne argumenty. Jakie? Biuro tworzy warunki produktywnej współpracy i uwalnia potencjał pracy w zespole. Ponadto – o czym należy pamiętać – realizuje potrzebę budowania więzi, która jest naturalna dla każdego człowieka, a opiera się na socjalizacji i wspólnym podejmowaniu działań.

Mając to na uwadze, firmy oferujące wynajem powierzchni biurowych, monitorują na bieżąco sytuację i starają się przewidywać potrzeby swoich klientów.

Biura mogą być bezpieczne i zapewniać odpowiednie warunki do produktywnej pracy twarzą w twarz. Nawet najbardziej nowoczesne aplikacje do prowadzenia spotkań online nie są w stanie zastąpić kontaktu na żywo. Taka forma pracy umożliwia lepszy dostęp do współpracowników, a co za tym idzie szybką wymianę informacji i sprawniejszą koordynację zadań. Ponadto pozwala zaspokajać potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem – wyjaśnia ekspert z firmy BUSINESS PARK GRUNWALD, która oferuje biura na wynajem w Poznaniu.

Praca w domu i w biurze, czyli model hybrydowy

Wciąż pojawiają się głosy, że praca zdalna jest co najmniej tak samo efektywna, jak ta w biurze. Jednak badania przeprowadzone m.in. przez EY Polska pokazują, że w pracy zdalnej motywacja do działania i entuzjazm do wykonywanych obowiązków spada. Należy przy tym pamiętać, że produktywności pracy zdalnej nie sposób rzetelnie ocenić, opierając się na efektywności poszczególnych pracowników w oderwaniu od zespołu. W ten sposób pomija się ważny z punktu widzenia działalności firmy przebieg procesów, jakie zachodzą pomiędzy współpracownikami, działami, projektami itd.

Praca stacjonarna w grupie oprócz tego, że wpływa na kreatywność, efektywność i zwiększa mobilizację, daje poczucie bezpieczeństwa i stałości. A zatem firma, która dysponuje powierzchnią biurową dostosowaną do obecnych warunków, w oczach pracowników funkcjonuje sprawnie, a jej sytuacja jest stabilna. Wreszcie nowym pracownikom o wiele łatwiej jest wdrażać się w system pracy w trybie stacjonarnym.

Można zatem stwierdzić, że praca zdalna doskonale sprawdzi się jako element uzupełniający pracę stacjonarną, ale nie zastąpi zespołowych działań w biurze. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla firm może być wdrożenie modelu, który łączy pracę zdalną ze stacjonarną. W praktyce oznacza to stworzenie przestrzeni i warunków do pracy w systemie hybrydowym, na co rynek biur jest przygotowany.

Materiał partnera