pobyt w domu seniora

Jak zapewnić osobie starszej pobyt w domu seniora?

Utrata samodzielności w podeszłym wieku to wyjątkowo smutna rzecz. Czasem dodatkowo okazuje się, że najbliższa rodzina nie jest w stanie należycie zająć się potrzebującą osobą. Wymaga to bowiem wiele czasu, odpowiedniego podejścia, jak również swoistej wiedzy medycznej. Pewnym rozwiązaniem są oczywiście opiekunki i pielęgniarki działające w terenie, ale czy to aby na pewno najlepsze wyjście?

Na całym świecie istnieją przecież placówki, które kompleksowo, przez całą dobę dbają o swoich podopiecznych. Domy spokojnej starości to miejsca zatrudniające zazwyczaj profesjonalny personel, indywidualnie podchodzący do każdego przypadku. Wnętrza takich obiektów często są zaś znakomicie dostosowane do potrzeb pacjentów – wyposażone we wszystkie niezbędne pomoce i akcesoria. W jaki jednak sposób zapewnić seniorowi pobyt w jednym z takich ośrodków? Na to pytanie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w dalszej cześć artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest DPS?

Należy wiedzieć – mówi osoba reprezentująca Dom Pogodnej Jesieni w Jadwininieże wśród punktów zwanych domami opieki, znajdziemy zarówno te państwowe, jak i te będące własnością osób prywatnych. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem DPS-u, czyli Domem Pomocy Społecznej, działającym typowo z myślą o ludziach w podeszłym wieku. Prawo do popytu w takim obiekcie mają osoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania, jakim nie można przy tym zapewnić innych form wsparcia. Są to warunki konieczne; niespełnienie ich wyklucza oczywiście tą oto opcję.

Wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej

Jeśli sytuacja odpowiada powyższemu opisowi, możemy skupić się na sporządzeniu stosownego wniosku. Co ważne, dostarczyć należy go później do Ośrodka Pomocy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Zająć się tym może członek rodziny chorego lub też jego ustawowy przedstawiciel. Nim to jednak nastąpi, czeka nas jeszcze kompletowanie pewnej liczby dokumentów, które dołącza się do składanego podania – są to głównie zaświadczenia lekarskie.

Wywiad środowiskowy i decyzja

Pracownik socjalny musi następnie przeprowadzić wywiad środowiskowy, mający na celu ustalenie faktycznej sytuacji osobistej, rodzinnej oraz materialnej przyszłego pacjenta. Rozpatrzenie wniosku co do zasady nie powinno potrwać dłużej niż 30 dni. Jeżeli decyzja okaże się pozytywna, otrzymamy przybliżoną datę przyjęcia od ośrodka, który nie musi być wcale tym najbliższym. Warto wiedzieć, że czasem pomimo skierowania senior – ze względu na brak miejsc – może zwyczajnie nie zostać przyjęty. Wtedy oprócz dalszego oczekiwania, istnieje szansa na pobyt w innym obiekcie – takim, który nie jest właśnie zapełniony.

Placówki prywatne

W związku z powyższym nie dziwi fakt, że wiele rodzin decyduje się na znalezienie dobrej prywatnej placówki. A tych, zgodnie ze statystkami, w naszym kraju nie brakuje. Nim zwrócimy się do niezależnego domu seniora, sprawdźmy na pewno, czy posiada on zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności tego typu. W tym przypadku również wiele zależeć będzie od wolnych miejsc, lecz możemy być pewni, że ewentualne oczekiwanie, jak i sam proces załatwiania pobytu, okażą się o wiele przyjemniejsze. Formalności, jakich trzeba dopełnić nie będą w końcu tak wymagające, jak przy próbie dostania się do DPS-u.

Co oferują najlepsze domy seniora?

Standard proponowany przez prywatne domy opieki często przewyższa to, z czym można się spotkać w sektorze państwowym. Mamy tu na myśli wyposażenie, formy spędzania czasu, a także podejście samego personelu. Poszukiwania najlepszych ofert warto zacząć oczywiście w internecie. Później jednak dobrze odwiedzić dany dom osobiście, przekonując się, czy będzie on odpowiadać starszej osobie, za którą odpowiadamy.

Materiał partnera