panele solarne

Jak zabezpieczać powierzchnię paneli solarnych?

Panele solarne muszą działać efektywnie, dlatego powinny być odpowiednio chronione. Są narażone na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych i mogą ulegać dość łatwemu zabrudzeniu, więc trzeba zastosować skuteczną metodę ochronną. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli zachować czystość paneli solarnych i zwiększy ich efektywność, jest zastosowanie zaawansowanej powłoki ochronnej i samoczyszczącej.

Jaka metoda konserwacji paneli solarnych jest najlepsza?

Ochrona paneli solarnych powinna być skuteczna i trwała, ponieważ ich działanie może zostać zaburzone w przypadku jej braku. Niekorzystne warunki atmosferyczne – przede wszystkim deszcz – sprawiają, że na powierzchnię kolektorów mogą się przedostawać woda oraz brud. Czyszczenie paneli musi być wykonywane przy pomocy najbardziej zaawansowanych powłok, które spełniają różne funkcje. Do preparatów, które pozwalają je zaaplikować, należą materiały w postaci papki
i powłoki samoczyszczącej.

Zastosowanie nanotechnologii sprawia, że panele pozostają czyste, a jednocześnie może się zwiększyć ich efektywność energetyczna. Dzięki tego rodzaju działaniom służącym konserwacji zmniejszają się jej koszty, a zwiększa się moc paneli. Funkcja superhydrofilowa pozwala na obniżenie temperatury ogniw solarnych, dzięki czemu nie występuje ryzyko przegrzania. Nanopowłoka jest nie tylko zabezpieczeniem, lecz także narzędziem do polepszenia wydajności paneli słonecznych – ich wydajność znacznie wzrasta po zastosowaniu tego typu nowoczesnej powłoki.

Inną zaletą tego typu materiału jest jego odporność na skrajne temperatury. Panele solarne są wrażliwe na upały i mrozy, ale zastosowanie skutecznego środka ochronnego sprawia, że ani upalne lato, ani sroga zima nie są zagrożeniem dla ich efektywnego działania. Samoczyszczenie to z kolei gwarancja, że konstrukcja będzie cały czas czysta i nie ma się co obawiać o powstawanie na niej brudu czy smug.

Gdzie znaleźć dobre powłoki do paneli solarnych?

Jak mówi specjalista z firmy Hard Chris Krzysztof Tomera, efektywność paneli solarnych jest w dużej mierze uzależniona od ich czystości i odpowiedniego zabezpieczenia. Powłoki do kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych są coraz bardziej zaawansowane. Wydajność urządzeń czerpiących energię ze słońca może się dzięki nim znacząco polepszyć, ponieważ zanieczyszczenia czy warunki pogodowe takie jak deszcz lub skrajne temperatury nie mają już na panele negatywnego wpływu. Zabezpieczanie paneli solarnych przy pomocy nanopowłoki samoczyszczącej jest świetnym rozwiązaniem.

Materiał partnera