Panele solarne

Jak zabezpieczać panele solarne?

Panele solarne to ogniwa, które konwertują promieniowanie słoneczne w energię eklektyczną i zbudowane są z materiałów półprzewodnikowych. Takie instalacje zyskują w Polsce coraz większą popularność, na co ogromny wpływ mają zmiany w świadomości ekologicznej społeczeństwa. Panele słoneczne ze względu na nieustanną pracę oraz specyficzne usytuowanie na dachu wymagają właściwej pielęgnacji oraz zabezpieczenia. W jaki sposób zabezpieczać panele solarne?

Nanopowłoki jako zabezpieczenie paneli solarnych

Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zabezpieczona preparatem, który pozwoli na nabranie właściwości hydrofobowych oraz olejofobowych. W wyniku zastosowania substancji ochronnych w postaci powłok panele solarne uzyskują właściwości samooczyszczenia się, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydajności instalacji.  Powłoki samoczyszczące nie zatrzymują kropli wody na powierzchni, które spływając w dół zbierają cząsteczki brudu.

Trwała powłoka powstaje w wyniku zastosowania zaawansowanej, oddychającej nanotecnologii. Panel zyskuje samooczyszczenie, odnowienie, a następnie pokrycie powłoką zapobiegającą przywieraniu zanieczyszczeń. Jest to bardzo ważna funkcja, która umożliwia renowację instalacji. Oczyszczone panele pracują z większą wydajnością oraz wytwarzaną mocą.

Dlaczego warto stosować powłoki samoczyszczące jako ochronę paneli solarnych?

Panele fotowoltaiczne z uwagi na nieustanną pracę oraz narażenie na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych wymagają specjalnego zabezpieczenia. W odpowiedniej pielęgnacji ogniw solarnych pomagają nanopowłowki. Opracowane substancje mają właściwości samoczyszczące, hydrofobowe oraz olejofobowe. Powłoki, które powstają po zastosowaniu preparatów, pozwalają na utrzymanie nieskazitelnie czystej powierzchni, dzięki czemu poprawie ulega ich wydajność, zwiększa się zdolność absorpcji, zmniejsza się prędkość degradacji barwnika i obniża temperatura modułów.

Jak mówi technolog z firmy odpowiedzialnej za opracowywanie powłok ochronnych Hard Chris Krzysztof Tomera: Panele solarne to elementy, które wpływają na utrzymanie energooszczędności budynku. Redukują zużycie energii elektrycznej i pozwalają na obniżenie rachunków. Aby instalacje działały prawidłowo przez długi czas, należy je w odpowiedni sposób pielęgnować.

Zastosowanie powłok ochronnych, jako elementu zabezpieczającego powierzchnię modułów solarnych, pozwala na zwiększenie wydajności takiej instalacji. Przy wyborze odpowiednich preparatów ochronnych należy korzystać z usług firm, które specjalizują się w wytwarzaniu powłok ochronnych i zapewnią substancje najwyższej jakości.

Materiał partnera