podróż taksówką w czasie pandemii

Jak wyglądają podróże taksówką w czasie pandemii?

Podróżowanie taksówką od zawsze stanowiło dobrą alternatywę w sytuacjach, kiedy nie posiadało się auta, a komunikacja miejska pozostawiała wiele do życzenia w kwestii rozkładu jazdy. Szczególnie chętnie korzystali z tej opcji studenci wracający późną nocą do domu. Podczas pandemii koronawirusa zmieniło się dosłownie wszystko, w tym również częstotliwość podróżowania Polaków. Jak obecnie wygląda podróżowanie taksówką?

Co się zmieniło, jeżeli chodzi o podróżowanie taksówką?

Ludzie nie jeżdżą już tak często taksówką jak przed wybuchem pandemii, chyba że zmusi ich do tego losowe zdarzenie. Wielu z nich na samą myśl o takiej podróży w zamkniętym aucie drży ze strachu o swoje zdrowie. Czy słusznie? Właściciele taksówek postanowili ograniczyć kontakt z osobami, które przewożą – obecnie podróżnicy siadają tylko na tylnych siedzeniach, przednie powinno być puste. Dodatkowo klienci są odgradzani od kierowcy pleksą, dzięki czemu kontakt z ewentualnymi drobnoustrojami jest ograniczony.

– Samochód musi być dezynfekowany po każdym przejeździe (mowa tutaj choćby o powierzchniach, które mogły mieć kontakt z zarażoną osobą, czyli np. drzwi), nieważne jakiej długości była wówczas trasa. To znacząco ograniczy możliwość zachorowania na koronawirusa. Kierowcy powinni natomiast jeździć w maseczkach, podobnie jak klienci – tłumaczy przedstawiciel EURO-TAXI.

Niektórzy kierowcy oferują również mierzenie temperatury. Co ciekawe, przejazd taksówką może się okazać zdecydowanie bezpieczniejszy niż przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej, gdzie ludzie często nie stosują się do obostrzeń – poza tym jest ich zdecydowanie więcej, a więc łatwiej się również zarazić.

Jak należy zadbać o własne bezpieczeństwo podczas podróżowania taksówką?

Jeżeli chce się zadbać o własne bezpieczeństwo podczas podróżowania taksówką, warto stosować się do kilku ważnych zaleceń, czyli:

  • przed i po podróży obowiązkowo dezynfekować ręce,
  • unikać dotykania powierzchni, które mogły być wcześniej używane przez innych ludzi,
  • nie dotykać dłońmi ust, oczu i nosa, a najlepiej całej twarzy,
  • zasłaniać usta maseczką lub przyłbicą,
  • płacić za podróż bezdotykowo, czyli np. kartą płatniczą.

Jazda taksówką podczas pandemii nie musi być niebezpieczna, jeżeli zarówno kierowca, jak i podróżujący będą przestrzegać obostrzeń. Przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek i jeżeli już trzeba się przemieścić, najlepiej korzystać ze sprawdzonych środków komunikacji, które zminimalizują poziom zagrożenia. W tym przypadku taksówka będzie idealna.

Materiał partnera