transport koksu koleją

Jak wygląda transport koksu koleją?

Koks to surowiec powstały na skutek intensywnej obróbki cieplnej węgla, który może być stosowany w celach przemysłowych lub na użytek prywatny do ogrzewania domów i budynków. Istnieje wiele sposobów dostarczania koksu, a jedną z nich jest przewóz drogą kolejową, z użyciem specjalnych wagonów do transportowania materiałów luzem. W artykule wyjaśniamy, dlaczego taka forma transportu jest godna rozważenia.

Droga morska, samochodowa, kolejowa – którą wybrać?

Koks przewozi się drogą morską, specjalnymi samochodami dostawczymi lub koleją. Każdy z tych sposobów ma swoje atuty, a ostateczna decyzję warto podjąć po konsultacji z dostawcą koksu, takim jak firma Dimex. Oczywiste jest to, że dostawa koksu do terenów zamorskich najłatwiejsza jest wtedy, gdy odbywa się na morskim transportowcu. Tym, co stanowi zaletę transportu drogowego jest z kolei możliwość dość łatwego rozładunku, jeśli samochód posiada naczepy samowyładowcze. Ale i za transportem kolejowym stoi wiele przekonywujących argumentów, szczególnie wtedy, gdy nie ma potrzeby korzystania z transportu morskiego.

Dlaczego warto zdecydować się na transport koksu koleją? Jak on przebiega?

Po pierwsze, rozładunek koksu może być prosty nie tylko, gdy przewozimy go samochodami dostawczymi, ale również drogą kolejową. Specjalne wagony samowyładowcze typu FALS wyposażone w klapy rozładunkowe umożliwiają sprawne wyładowanie towaru. Ponadto skonstruowane są w taki sposób, by podczas szybkiej jazdy koks transportowany był bezpiecznie i się nie wysypał. Te wagony świetnie sprawdzają się przy transporcie luzem różnego rodzaju materiałów sypkich czy drobnoziarnistych – piasku, popiołów, węgla, ekogroszku, miału, koksu itp. Można nimi dostarczać zarówno koks przemysłowy, jak i opałowy.

Wiele firm transportowych umożliwia przewóz tego surowca „węglarkami”, czyli wagonami EA, w których zainstalowane są silosy, czerpaki i taśmociągi ułatwiające załadunek produktu. Dlatego jeżeli planujemy dostawę koksu drogą lądową, to transport kolejowy wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. W taki sposób można dość szybko i bezpiecznie dowieźć towar do odbiorcy zarówno krajowego, jak i zagranicznego.

Ile trzeba zapłacić za transport koksu koleją?

Cena tej usługi zależy od bardzo wielu czynników, takich jak odległość od miejsca odbioru do miejsca dostawy aż po rodzaj zastosowanego sprzętu. Dlatego o jej szczegółową wycenę warto poprosić przedsiębiorstwo, które realizuje takie zlecenia. Bardzo często są to firmy, które oprócz transportu sprzedają też sam koks.

Materiał partnera