piwnice grobowe

Jak wygląda budowa piwnicy grobowej?

Piwnice grobowe, zwane również katakumbami lub grobowcami, były wykorzystywane do pochówku zmarłych już setki lat temu. Chociaż aktualnie wyglądają one nieco inaczej, nadal spełniają swoją funkcję. Piwnice grobowe umożliwiają godny pochówek ciała zmarłego oraz zabezpieczenie jego szczątków. Obecnie coraz częściej zastępują one standardowe nagrobki ziemne. Jak produkuje się tego typu groby i jak przebiega ich montaż?

Z czego powstają piwnice grobowe?

Obecnie piwnice grobowe najczęściej wykonywane są z gotowych prefabrykatów. Są to łatwo dostępne materiały, co pozwala na znacznie obniżenie kosztów produkcji. Nie oznacza to jednak, że katakumby są wątpliwej jakości. Poszczególne elementy, czyli fundamenty, płyty stropowe i ramy produkowane są z wysokiej klasy betonu, co wpływa na wytrzymałość piwnicy grobowej. Najczęściej wykorzystywane rodzaje betonu do produkcji grobowców to B20, B25 lub C30.  Standardowe dwuosobowe piwnice składają się z:

  • 10 elementów długich,
  • 4 elementów krótkich,
  • 16 płyt stropowych,
  • 4 elementów stropowych,
  • 2 płyt poziomujących.

Waga całej konstrukcji betonowej wynosi ok. 2000 kg. Jeśli na jednym poziomie będą składowane dwie trumny, konieczne jest zastosowanie także komory sanitarnej o określonych wymiarach.

Jak powstają piwnice grobowe?

Gdy prefabrykanty piwnicy grobowej są gotowe, dostarczane są do zakładu pogrzebowego w umówionym terminie. Wiele firm takich jak producent grobowców Zbigniew Wrona oferuje również montaż grobowców. Odbywa się on bezpośrednio na miejscu pochówku, na który grobowiec transportowany jest przy pomocy hydraulicznego dźwigu samochodowego.

Sam proces montażu nie trwa długo, zazwyczaj ok. godzinę. Poszczególne elementy piwnicy grobowej są starannie układane na podwalinach żelbetonowych. Dzięki temu grobowiec i grunt nie będą się osuwały z biegiem czasu. Następnie łączy się je ze sobą za pomocą wcześniej przygotowanej zaprawy murarskiej oraz spinek. Aby piwnica grobowa była szczelna, należy zetrzeć fugi z obu stron.

Dlaczego piwnica grobowa jest lepszym wyborem niż grób ziemny?

Grób ziemny nadal jest najczęściej spotykanym rodzajem grobu. Niestety wykonane z kamienia naturalnego płyty często pękają pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych i są podatne na uszkodzenia mechaniczne np. zarysowania. Zdarza się też, że ziemia dookoła nagrobka zaczyna osiadać, co skutkuje zapadaniem się grobu.

Piwnice grobowe są o wiele bardziej odporne na wilgoć i niesprzyjające warunki pogodowe. Część ozdobna nagrobka jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, starannie przygotowane i zamontowane, zapobiegają osiadaniu ziemi. Ponadto, jeśli po 20-letnim okresie dzierżawy nie zostanie uiszczona opłata za przedłużenie prawa do grobu, murowana piwnica nie zostanie zlikwidowana, w przeciwieństwie do nagrobka ziemnego.

Materiał partnera