Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Trudno wyobrazić sobie oświadczyny bez pierścionka. Co prawda w dzisiejszych czasach nie wymaga się już od mężczyzny, by prosząc o rękę swojej ukochanej klękał, jednak pierścionek zaręczynowy jest elementem obowiązkowym. Pamiętajmy jednak, że wręczanie kobiecie biżuterii wcale nie odwołuje się do jej próżności. Zaręczynowy pierścionek jest pięknym symbolem oddania, a noszony codziennie na palcu serdecznym, staje się przyrzeczeniem wierności.

Kiedy kobieta pozwala na to, by mężczyzna wsunął na jej palec serdeczny prawej dłoni pierścionek zaręczynowy, wyraża zgodę na przyszłe zaślubiny. Przez cały okres narzeczeństwa, aż do momentu, gdy zastąpi go obrączka, pierścionek będzie zdobił prawą rękę przyszłej panny młodej.

Z chwilą ślubu pierścionek zaręczynowy przekładany jest na lewą rękę. Tradycja nakazuje, by tak samo jak obrączkę, nosić go już przez całe życie. Oznacza to, że ten element biżuterii powinien być nie tylko obiektywnie piękny, ale pasować do swojej właścicielki i najróżniejszych sytuacji – podpowiada nasza rozmówczyni z autorskiej pracowni jubilerskiej Wonder Fine Jewellery. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszy się biżuteria minimalistyczna, która  doskonale prezentuje się bez względu na okoliczności.

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Kamieniem, który jednoznacznie kojarzy się z pierścionkami zaręczynowymi, jest oczywiście diament. Najdroższy z kamieni szlachetnych, w swojej klasycznej odsłonie wyróżnia się niebywałym blaskiem i jest przeźroczysty. Oszlifowany bezbarwny diament, czyli brylant, jest synonimem przepychu, co jednak w dzisiejszych czasach nie zawsze jest mile widziane.

Chcąc ofiarować swojej wybrance klejnot równie wytworny i wartościowy, ale mniej ostentacyjny, warto wziąć pod uwagę np. pierścionek zaręczynowy z diamentem czarnym lub typu „sól z pieprzem”. Takie diamenty są rzadziej używane w jubilerstwie, a więc bardziej oryginalne, co z pewnością docenią wielbicielki nietuzinkowych pomysłów.

Oczywiście, możliwości jest znacznie więcej. Oczko pierścionka zaręczynowego powinien zdobić kamień szlachetny, a tych natura ma pod dostatkiem. Jeżeli wiesz, jaki kolor najbardziej odpowiada twojej przyszłej narzeczonej, możesz zdecydować się na inny barwny klejnot. W zakładach jubilerskich znajdziesz wspaniałą biżuterię z turmalinem, szafirem, opalem czy labradorytem. Jeśli rozmaitość dostępnych kamieni cię przytłacza, poproś o radę eksperta.

Klejnot oprawiony w złoto

Tradycyjnie pierścionki zaręczynowe wykonuje się ze złota, podobnie jak ma to miejsce w przypadku obrączek ślubnych. Jeszcze kilka lat temu jubilerzy pracowali niemal wyłącznie z żółtym złotem. Obecnie klienci mogą wybierać spośród rozmaitych rodzajów i odcieni tego drogocennego kruszcu.

Zdarza się, że kobieta nie lubi klasycznego złota żółtego i nie czuje się w nim dobrze. Jeżeli tak jest, prawdopodobnie napomknęła już na ten temat przy okazji rozmów o biżuterii. Jeśli tak jest, możesz zdecydować się na subtelne i bardzo kobiece różowe złoto. Niektóre panie są z kolei mocno przywiązane do biżuterii srebrnej i nie chcą, by pierścionek zaręczynowy zbyt mocno wyróżniał się na tle pozostałych ozdób. W takim przypadku warto rozważyć zakup pierścionka z białego złota.

Znalezienie idealnego modelu pierścionka zaręczynowego nie oznacza niestety końca trudnych wyborów. Przed tobą jeszcze jedno wyzwanie, a mianowicie określenie rozmiaru. Jeśli nie przeprowadziłeś stosownego śledztwa zawczasu, spróbuj niepostrzeżenie pożyczyć jeden z pierścionków swojej wybranki i udaj się z nim do jubilera, który ustali jego wielkość.

Materiał partnera