biuro architektoniczne

Jak wybrać odpowiednie biuro architektoniczne?

Wybór architekta do współpracy przy budowie domu jednorodzinnego bądź innego obiektu może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza, jeżeli nie ma się większego doświadczenia na tym polu. Ustalenie właściwych kryteriów bywa kłopotliwe, dlatego priorytetem często są koszty, a nie terminowość, jakość usług i weryfikacja uprawnień. Aby dowiedzieć się, czym należy się kierować w poszukiwaniach biura projektowego, przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.

Czynności związane ze wznoszeniem konstrukcji zwykle generują sporo stresu, w szczególności kwestie formalne. Nie inaczej jest z wyborem projektu oraz dopilnowaniem jego odpowiedniej egzekucji. Profesjonalny architekt towarzyszy zleceniodawcy na wielu etapach realizacji – od kreślenia pierwszych zarysów budynku, przez prezentację koncepcji wnętrz, do przygotowania niezbędnej dokumentacji. Na jakość wykonywanych usług na każdym z wymienionych kroków wpływa doświadczenie, umiejętności, forma kontaktu z klientem i wiedza prawna.

Poszukiwania architekta – jak wybrać właściwe biuro projektowe?

Profesjonalizm biura projektowego można zweryfikować przy pierwszej, wstępnej rozmowie z jego przedstawicielem, a nawet podczas researchu internetowego. Jedną z kwestii, na które warto wtedy zwrócić uwagę jest zakładka z poprzednimi realizacjami. Przedstawione efekty współpracy są przesłanką o rodzajach przedsięwzięć, w jakich firma posiada doświadczenie i gdzie odniosła sukces. Z dotychczasowymi osiągnięciami idą w parze opinie zleceniodawców o samym architekcie. Ile kosztują oferowane usługi? Czy klienci są zadowoleni z ich wyników? To cenne informacje, które można odnaleźć także online.

W podobnych współpracach niezwykle ważna jest terminowość. Warto ją sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy za pomocą kilku pytań: „jak długo przygotowuje się taki projekt?”, „kiedy będę mógł zacząć budowę?” czy „ile czasu potrzeba na sporządzenie dokumentacji?”. Należy tutaj pamiętać, że po stronie architekta leży pomoc w zdobyciu właściwych zezwoleń, dlatego istotna jest wykazywana znajomość przepisów. Nowoczesne biura projektowe (takie, jak np. DESKA Project) muszą zdawać sobie sprawę z obowiązującego prawa budowlanego i specyfiki obszaru, na którym będzie wznoszony obiekt.

Jak sprawdzić, czy architekt ma uprawnienia?

Weryfikacja kwalifikacji może mieć również bardziej formalny przebieg. Przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić, czy architekt ma uprawnienia przez system IARP: do okienek wyszukiwarki na stronie trzeba wpisać imię, nazwisko i numer wpisu dostarczony przez przedsiębiorcę. W ten sposób ma się pewność, że dana osoba posiada właściwe wykształcenie oraz pozwolenia.

Materiał partnera