okleiniarka

Jak wybrać odpowiednią okleiniarkę?

Wygodne i wydajne maszyny i urządzenia w pracy stolarza są nie do przeceniania. Wie o tym każdy właściciel zakładu stolarskiego, firmy produkującej meble, a także początkujący majsterkowicz. Służą do obróbki i wykańczania drewnianych elementów konstrukcyjnych, wyposażenia wnętrz oraz mebli. Wśród wielu maszyn przeznaczonych dla stolarzy są okleiniarki. Jak wybrać najbardziej odpowiednią z nich? To zależy od kilku czynników.

Czym są okleiniarki?

Okleiniarki służą do oklejania krawędzi płyt obrzeżami z ABS, PCV, naturalnymi lub typu Unoflex. Mogą być używane do oklejania elementów prostoliniowych lub elementów krzywoliniowych. Większość płyt stosowanych przy produkcji mebli po obrobieniu ma nieestetyczne krawędzie, które należy poryć materiałem maskującym lub ozdobnym. Wówczas do ich oklejenia stosuje się wszelkiego rodzaju taśmy, obrzeża, czy doklejki z drewna lub obłogi. Tego typu technologii używa się najczęściej przy produkcji mebli z drewna i z płyt laminowanych, blatów oraz elementów dekoracyjnych. Najlepsi producenci okleiniarek oferują maszyny do różnych oklein i rodzajów kleju, a także o zróżnicowanym stopniu automatyzacji, wielkości i wydajności. Jedną z takich firm jest producent maszyn Wolsen spod Jarocina w Wielkopolsce.

Różne potrzeby – różne opcje okleiniarek

Okleiniarki do elementów krzywolinijnych i prostolinijnych występują w wersjach stacjonarnych, z posuwem ręcznym lub wspomaganym posuwie za pomocą jednorolkowego posuwu górnego. Dysponują wydajnymi systemami grzejnymi do roztapiania kleju i podtrzymywania wymaganej temperatury pracy oraz systemem automatycznego podawania i odcinania obrzeża z rolki w trakcie klejenia elementów prostoliniowych. W okleiniarkach stacjonarnych sterowanie podaniem obrzeża w strefę klejenia oraz uruchomieniem gilotyny podczas oklejania elementów krzywoliniowych odbywa się przy pomocy pedału nożnego. Jednak w przypadku wersji pneumatycznej okleiniarki, funkcję podania obrzeża i uruchomienie gilotyny realizujemy za pomocą czasowego, automatycznego układu ARG, który eliminuje konieczność wykonywania ruchów nogą dla zainicjowania sygnałów. Niektóre modele umożliwiają oklejanie krawędzi płyt taśmami o szerokości nawet do 105 mm. Wyposażone mogą być w zależności od wersji w wiele udogodnień i elementów dodatkowych, które znacznie ułatwiają pracę operatorowi lub pomagają eliminować niekorzystne warunki.

Wybór okleiniarki zależy od kilku czynników

Decydując się na wybór jednej z wielu okleiniarek dostępnych na rynku, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań i przeanalizować własne potrzeby. Do jakich prac będzie stosowana okleiniarka, czy będzie to oklejanie elementów wyłącznie prostoliniowych, czy prosto i krzywoliniowych? Jakiego rodzaju oraz szerokości taśmy będą używane? Jaką metodą obrzeża mają być doklejane do krawędzi? O jakich gabarytach elementy będą oklejane? Musisz także rozważyć, czy bardziej przydatna będzie stabilna okleiniarka stacjonarna, czy też wygodne urządzenie przelotowe z posuwem automatycznym i jakiej automatyzacji oczekujesz. Ważnym kryterium jest także cena urządzenia oraz marka, która bardzo często jest gwarantem wysokiej jakości i wydajności okleiniarki. Należy rozważyć temat dostępności i cen części zamiennych oraz serwisu. Maszyna ma być polskiej produkcji czy pochodzenia zagranicznego lub nawet dalekowschodniego. Po rozpatrzeniu wszystkich potrzeb warto zapoznać się z parametrami różnych urządzeń i dopiero wówczas dokonać wyboru.

Materiał partnera