system paszowy dla drobiu

Jak wybrać odpowiedni system paszowy dla drobiu?

Systemy paszowe dla drobiu umożliwiają automatyzację prac związanych z hodowlą. Dzięki nim możliwe jest sprawne zarządzanie produkcją, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów o dużej liczebności zwierząt. Jednakże korzystają z nich również rolnicy indywidualni, którzy przy pomocy rozwiązań technologicznych, chcą obniżyć nakłady czasu i pracy związane z fermą.

Co wziąć pod uwagę wybierając system paszowy dla drobiu?

Jednym z najważniejszych czynników systemów paszowych dla drobiu jest konstrukcja karmidła. Prawidłowo dostosowane elementy powinny mieć niskie brzegi, dzięki którym ptaki będą miały łatwy dostęp do paszy. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w hodowli, dlatego dobre jakościowo karmniki składają się z kilku komponentów, które można sprawnie rozłożyć i złożyć. Ułatwia to też zastosowanie materiałów, które mają gładką strukturę – to przekłada się na znaczne usprawnienie procesu czyszczenia i dezynfekcji karmideł.

Ważny jest również system automatycznej regulacji podawanej paszy. Systemy paszowe powinny umożliwiać powtarzalność podawanej dawki pokarmu, co zapewnia równomierny wzrost zwierząt.

Sprzedażą systemów paszowych w Polsce zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Galloma z Baranowa. Przed wyborem odpowiedniego systemu należy wziąć też pod uwagę rozmiar hodowli oraz gatunek zwierząt. Znajduje to przełożenie w specyfikacji poszczególnych elementów tych urządzeń (np. pojemność karmników). Pomóc w tym mogą eksperci firm, zajmujących się dystrybucją systemów paszowych.

Wytrzymałość systemu paszowego a bezpieczeństwo zwierząt

Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość karmideł na uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze rezultaty przynosi korzystanie z systemów, których elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Ich wysoka odporność na ścieranie chroni karmidła przed ścieraniem i uszkodzeniami, natomiast elastyczna struktura jest bezpieczna dla zwierząt.

Niektóre systemy paszowe dla drobiu mają karmidła zaopatrzone w specjalne żebrowanie, które zapobiega rozsypywaniu się karmy, co przekłada się na mniejsze straty materiału oraz zwiększenie poziomu higieny. Część modeli posiada dodatkowo uchwyty, które pozwalają na przenoszenie karmnika niezależnie od tego, czy jest on wypełniony, czy pusty.

Należy też sprawdzić odpowiednią certyfikację sprzedawanych systemów paszowych, która potwierdza, że zastosowane w nich komponenty zostały stworzone z materiałów, które nie są szkodliwe dla zwierząt oraz nie mają negatywnego wpływu na ich rozwój.

Materiał partnera