dobrej jakości węgiel

Jak wybrać dobrej jakości węgiel?

Węgiel to wciąż jedno z najpopularniejszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów prywatnych i budynków wielorodzinnych. Użytkownicy tego paliwa doskonale zdają sobie sprawę, że węgiel węglowi nierówny, ponieważ od jakości surowca zależy jego kaloryczność. A to bezpośrednio przekłada się na wydajność ogrzewania. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Dowiedz się więcej na ten temat!

Dobór odpowiedniego rodzaju

Dwoma podstawowymi typami omawianego paliwa są węgiel kamienny oraz węgiel brunatny. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się wyraźnie czarnym kolorem oraz dużą twardością. Jest on najbardziej kaloryczną odmianą, dlatego też najczęściej wykorzystuje się ją go ogrzewania. Węgiel brunatny, jak wyjaśnia pracownik Węgiel-Skład, ma kolor brunatny i wykazuje kaloryczność na poziomie 25%-70% w porównaniu do odmiany kamiennej. Jest kruchy i bardzo dobrze chłonie wodę, co sprawia, że znacznie trudniej go przechowywać w taki sposób, by zachował swoje pierwotne właściwości. Przeważnie jest stosowany w energetyce przemysłowej, ale niska cena zachęca do zakupu także odbiorców indywidualnych.

Oprócz rodzaju, warto wziąć pod uwagę także sortyment węgla, czyli wielkość i kształt bryłek. Podstawowymi wariantami są:

– kostka,

– orzech,

– groszek,

– miał,

– najdrobniejsza frakcja oraz muł węglowy.

Przeważnie im grubszy sortyment węgla, tym jego cena jest wyższa. Nie warto jednak za wszelką cenę decydować się na drobniejsze frakcje, ponieważ większe bryłki lepiej nadają się do palenia w domowych urządzeniach grzewczych. Wyjątek stanowi ekogroszek, który jest przystosowany do spalania w kotłach podajnikowych. Aby palić miałem, należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, wyposażony w nadmuch.

Wśród typów paliw węglowych warto rozróżnić także brykiet i pellet. Nie są zbyt popularne w ogrzewaniu domów mieszkalnych ze względów ekonomicznych. Znacznie częściej wykorzystuje się tego typu produkty wytwarzane z drewna.

Gdzie kupować węgiel?

Wybór odpowiedniego typu węgla i jego sortymentu to nie wszystko. Kluczową kwestią jest zaopatrzenie się w paliwo wysokiej jakości, które będzie efektywne i ekonomiczne w spalaniu. Ekogroszek to surowiec, którego poszukuje każdy użytkownik kotła grzejnego. Jak go znaleźć? Kluczową kwestią jest zakup w sprawdzonym miejscu. Niestety często zdarzają się oszustwa związane z klasą oferowanego węgla. Może się zdarzyć, że surowiec, który zamówisz, będzie nasiąknięty wodą, przez co jego rzeczywista masa okaże się znacznie niższa.

Jeśli szukasz składu węgla, dowiedz się, skąd pozyskuje surowiec i poproś o dokładne podanie jego parametrów. Na polskim rynku można znaleźć paliwo pochodzące z krajowych kopalni, ale również zza granicy. Wiele osób decyduje się na polski węgiel, kierując się patriotyzmem lokalnym.

Materiał partnera