Jak wybrać dobre wiadro na budowę?

Wiadro – przedmiot tak prosty, że paradoksalnie trudno go zdefiniować. Najpopularniejsza internetowa wolna encyklopedia mówi nam, że wiadro to naczynie w kształcie walca lub odwróconego, ściętego stożka, inaczej nazywane kubłem. Wiader używamy w przeróżnych celach: napełniamy je wodą z detergentem podczas domowych porządków, wykorzystujemy przy pracach ogrodowych, remontach i na budowie. Czy wiadro może być złe? A jeśli tak, to jak wybrać wiadro dobre?

Czy wiadro na budowę może być złe?

Pierwsza odpowiedź na powyższe pytanie, jaka przychodzi nam do głowy, brzmi: tak, może być dziurawe lub uszkodzone w inny sposób. To jednak szerszy temat. W czasach naszych dziadków wiadra wykonywane były najczęściej z blachy, a jeszcze dawniej – z drewna. Wiadra z blachy stalowej, które znajdziemy jeszcze na rynku, to wiadra ocynkowane, bardzo rzadko emaliowane. Poza nimi w sklepach możemy kupić wiadra plastikowe i aluminiowe. Wiadra z blachy stalowej są ciężkie – emalię bardzo łatwo uszkodzić, a ocynk również nie jest dobrym rozwiązaniem na budowie. Ocynk zapewnia ochronę przed korozją, jednak nie radzi sobie z kwasami, więc w wiadrach z blachy ocynkowanej nie należy przygotowywać między innymi zaprawy gipsowej. Aluminium z kolei jest wrażliwe na działanie zasad, czyli na przykład zapraw wapiennych. Z powyższego wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór wiadra plastikowego – lekkiego i uniwersalnego. Co więcej możemy powiedzieć o plastikowych wiadrach?

Plastikowe wiadro na budowę

Plac budowy to często ekstremalne warunki i mnóstwo zadań do realizacji jednocześnie. Kierownik ekipy musi zadbać o porządek na terenie robót, ponieważ chaos opóźnia prace, a bałagan w sensie dosłownym kłóci się z zasadami BHP. Co mają z tym wspólnego wiadra? – To w wiadrach przenosi się gruz, resztki skruszonych materiałów budowlanych i inne zanieczyszczenia do kontenerów, czy worków nazywanych „big-bagami”. To w wiadrach przygotowuje się różnego rodzaju zaprawy, tynki, czy kleje, w nich też często gromadzi się (i przenosi) drobne narzędzia. Dobre wiadro na budowę powinno być solidne i lekkie jednocześnie. Jak mówi nam przedstawiciel firmy BUDO-PLAST z Bydgoszczy, na budowie najlepiej sprawdzają się wysokiej klasy wiadra elastyczne. Nie są sztywne, więc nie pękają i nie odkształcają się. Nie są ciężkie, więc praca z nimi jest wygodniejsza. Gwarantem sukcesu dobrych produktów z tworzyw sztucznych na budowę (nie tylko wiader, a także różnego rodzaju pojemników, czy kastr) jest wykonanie ich z dobrze skomponowanej, jednorodnej mieszanki składników. Warto więc stawiać na solidne marki, bo te stosują materiały najwyższej jakości, wykorzystują najwyższej jakości maszyny i formy, wciąż pracując nad coraz nowszymi innowacjami i udoskonaleniami technicznymi.

Materiał partnera