Wykonanie otworów w metalu

Jak wiercić otwory w metalu?

Wykonanie otworów w metalu to nie tylko potrzeba dużych i średnich firm przemysłowych. Niejednokrotnie w małych warsztatach albo nawet gospodarstwach domowych, zachodzi konieczność wywiercenia mniejszej lub większej dziurki w trudnym materiale, jakim jest metal. Jak się do tego przygotować, żeby osiągnąć dobry efekt a nie porażkę w postaci zniszczenia narzędzi i materiału?

Jak szukać dobrych i skutecznych narzędzi?

Planując jakiekolwiek prace z wiertarką lub szlifierką, najlepiej zaopatrzyć się w materiały i sprzęt dobrej jakości. Dobre hurtownie, takie jak TOLS, w swojej ofercie posiadają sprawdzone narzędzia do szlifowania o obrabiania powierzchni. Są to między innymi szlifierki, wiertarki różnej mocy, tarcze szlifierskie, szczotki techniczne i wiele narzędzi ręcznych potrzebnych nie tylko w profesjonalnych firmach produkcyjnych czy naprawczych.

W dobrych sklepach i hurtowniach można znaleźć przede wszystkim dobrej jakości końcówki do maszyn. Właśnie wiertła należą do tego rodzaju narzędzi. Od ich dobrej jakości zależy dobry efekt końcowy wiercenia.

Jak wiercić w metalu, żeby osiągnąć pożądany efekt?

W procesie, jakim jest wiercenie w metalu, jedną z najważniejszych spraw jest dobrej jakości wiertło. Zwykłe wiertła z powodzeniem mogą wiercić otwory w miękkich metalach, takich jak aluminium czy miedź. Do innych, twardszych metali potrzebne są wiertła kobaltowe, chromowo-wanadowe, lub zrobione z węglików tytanu. Oznacza to, że do wiercenia w twardym metalu trzeba używać wierteł z oznaczeniem HSS.

W trakcie procesu wiercenia metali miękkich powstają wióry, natomiast przy wierceniu metali twardszych efektem są opiłki. Specjalne wiertła o krawędziach płaskich, użyte do miękkich metali, odpowiadają za to, że wióry nie wgryzają się w obrabiany metal. Można je też stosować przy wykonywaniu otworów w tworzywach sztucznych. Natomiast do twardych metali używa się wierteł o ostrych krawędziach.

Wiercąc otwory o dużych średnicach, dobrze jest w początkowej fazie pracy użyć wiertła o mniejszym przekroju. Zapobiegnie to efektowi ślizgania się dużego wiertła po powierzchni materiału. Innym problemem jest prędkość obrotów. Z zasady należy unikać wiercenia za pomocą dużych obrotów. Ta zasada dotyczy szczególnie wiercenia w twardych metalach. Warto pamiętać, że im twardszy materiał, w którym robi się otwory, tym wolniejsze obroty wiertarki.

Przy wierceniu cienkich arkuszy blachy, nie należy trzymać jej w rękach. Jest to zbyt niebezpieczne, ponieważ w przypadku przewiercenia jej na wylot, może dojść do wyrwania jej z ręki a tym samym powstania niebezpieczeństwa dla wszystkich, którzy są w pobliżu, jak też samego wiercącego. Generalnie, wszelkie wiercone materiały powinny być starannie umocowane.

Materiał partnera