Myjnie endoskopowe

Jak w placówkach medycznych dba się o higienę endoskopów? – Myjnie endoskopowe

Endoskopy medyczne wykorzystywane są w medycynie na szeroką skalę. Ze względu na specyficzne zastosowanie konieczne jest zapewnienie najwyższej czystości i sterylności tych urządzeń. Z tego względu w placówkach medycznych wykorzystuje się myjnie endoskopowe, dzięki którym możliwe jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Mycie i dezynfekcja – niezbędne dla utrzymania odpowiedniej higieny

Endoskopy są urządzeniami wielokrotnego użytku, a więc korzystają z niego różni pacjenci. Konieczne jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Nie wystarczy mycie – w przypadku endoskopów konieczna jest również sterylizacja, a więc zneutralizowanie większości wegetatywnych form drobnoustrojów, które mogą znaleźć się na urządzeniu. O tym, czy bakterie i inne mikroorganizmy będą w stanie przeżyć, decydują czas i temperatura, a w przypadku zastosowania dezynfekcji chemicznej, również stężenie preparatu dezynfekcyjnego.

Mycie i dezynfekcja przeprowadzane manualnie nie gwarantują całkowitego wyczyszczenia urządzenia oraz pozbycia się wszelkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Z tego względu pracę ludzi zastąpiły najnowocześniejsze urządzenia, które każdorazowo oferują wysoką skuteczność i higienę – myjnie endoskopowe.

Działanie myjni endoskopowych

Myjnie endoskopowe mogą być przeznaczone na jedno lub dwa urządzenia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mycie i dezynfekcja odbywa się szybko i skutecznie oraz w sposób zgodny z normami. Przez cały cykl mycia i dezynfekcji urządzenie monitoruje szczelność. Co więcej, w zależności od modelu urządzenia, myjnia może zostać wyposażona w drukarkę termiczną, która na ostatecznym wydruku potwierdza poprawność procesu w formie raportu. Dla zapewnienia najwyższej jakości procesu myjnie endoskopowe mogą być również wyposażone w kontrolę czujników przepływu, system płukania kanałów endoskopu, system filtracji wody, a także automatyczny system otwierania pokrywy. Oczywiście cała procedura przebiega w sposób gwarantujący brak uszkodzeń delikatnych urządzeń endoskopowych.

Zastosowanie myjni endoskopowej to jednak nie wszystko. W celu zapewnienia wysokiego poziomu higieny, placówki medyczne mogą zostać wyposażone również w szafy do przechowywania endoskopów, które dzięki systemowi filtracji powietrza zapewniają odpowiedni poziom dezynfekcji przez 72 godziny. Szeroki wybór urządzeń i akcesoriów endoskopowych wraz z profesjonalnym serwisem zapewnia firma Endoelektronik.

Zalety wykorzystania myjni endoskopowych

Oczywiście zachowanie wysokiego poziomu higieny to podstawowa zaleta, a jednocześnie powód, dla którego stosuje się myjnie endoskopowe. Jednocześnie wykorzystanie specjalistycznych urządzeń myjących gwarantuje powtarzalny proces, który każdorazowo oferuje skuteczność mycia i dezynfekcji. Delikatne urządzenia chronione są przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Myjnie endoskopowe wyposażone w system suszenia i sterylizacji umożliwiają przygotowanie endoskopów od A do Z – dzięki temu od razu po wyjęciu z myjni mogą zostać ponownie użyte lub umieszczone w szafie do przechowywania, co znacznie skraca czas całej procedury. Myjnie endoskopowe są również ekonomiczne pod względem zużycia wody i środków myjących oraz dezynfekujących.

Dzięki zastosowaniu myjni endoskopowych w placówkach medycznych, w których wykorzystuje się endoskopy do przeprowadzania badań oraz zabiegów, wyeliminowane zostaje ryzyko zakażenia, zapewniając pacjentom oraz lekarzom wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie czas niezbędny do sterylizacji urządzenia jest skrócony do minimum, dzięki czemu z urządzenia można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia.

Materiał partnera