ubezpieczenie domu umowa

Jak ubezpieczyć mieszkanie przed wypadkami losowymi, włamaniem i kradzieżą?

Choć wypadków losowych z zasady nie da się przewidzieć, to do pewnego stopnia można się uchronić przed ich skutkami. Kiedy na przykład wyjeżdżasz na wakacje, nie wiesz, czy w twoim mieszkaniu nie wybuchnie pożar, nie dojdzie do włamania lub kradzieży. Możesz jednak zabezpieczyć na wypadek takich zdarzeń. Jak to zrobić? Trzeba odpowiednio ubezpieczyć mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkania przed wypadkami losowymi

Mówiąc o ubezpieczeniu mieszkania od wypadków losowych, warto skupić się przede wszystkim na wyjaśnieniu, jak definiują je firmy ubezpieczeniowe. W dużym uogólnieniu są to zdarzenia nieprzewidywalne, prowadzące do określonych skutków i następujące niezależnie od woli człowieka. Konkretne wyszczególnienie zdarzeń kwalifikowanych przez ubezpieczyciela do wypadków losowych znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Warto zapoznać się z tą listą, ponieważ jest różna u różnych firm ubezpieczeniowych. U większości natomiast obejmuje szkody  spowodowane przez działanie żywiołów, czyli np.:

  • silne wiatry, huragany,
  • ulewne deszcze,
  • grad i śnieg,
  • uderzenie pioruna,
  • pożar.

Nie zawsze obejmuje natomiast skutki powodzi. Wybierając ubezpieczenie, trzeba upewnić się, jakie dokładnie dana firma świadczy zakres ochrony. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania przed wypadkami losowymi nie obejmuje takich zdarzeń jak włamanie bądź kradzież.

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem i kradzieżą

Ubezpieczenie mieszkania może chronić właściciela także przed skutkami włamania lub kradzieży. Jest to jednak oddzielna kategoria szkód. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczyciel zapewni Ci takie zabezpieczenie, musisz wybrać pakiet, który będzie je obejmował.

Czasem trudno samodzielnie rozeznać się bogatej ofercie wielu firm ubezpieczeniowych działających na rynku. Nie tak łatwo ustalić, kto zapewnia najpełniejszą ochronę zarówno przed wypadkami losowymi, jak i włamaniem oraz kradzieżą. Do tego dochodzi kwestia optymalizacji kosztów takiego ubezpieczenia. Samodzielna analiza wszystkich dostępnych ofert byłaby bardzo czasochłonna i trudna. Często lepiej zdać się na doświadczenie firm, takich jak Ubezpieczenia Wiesława Wojciechowska w Gorzowie Wielkopolskim, które doskonale rozeznają się w rynkowej ofercie i potrafią dobrać najlepsze możliwe ubezpieczenia mieszkania. Biorą przy tym pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania klientów oraz ich możliwości finansowe. Potrafią też mądrze doradzić i zwrócić uwagę na ważne szczegóły, decydujące o prawdziwej wartości danego ubezpieczenia.

Materiał partnera