Jak szybko i bezpiecznie zaoszczędzić pieniądze na wymianie waluty?

Z wymianą waluty mamy do czynienia w wielu sytuacjach, na których możemy dodatkowo zyskać lub stracić pieniądze. Wiele czynników wpływa na wahania kursów, na które nie mamy wpływu, jednak mamy wpływ na moment zrobienia transakcji i miejsce, w którym ją wykonamy – to właśnie tutaj możemy świadomie zaoszczędzić. Wymiana walut może przynieść duże zyski. Aby je zwiększyć, warto przeanalizować czynniki, od których zależy sukces naszych oszczędności.

Kiedy można zaoszczędzić na wymianie waluty?

Na wymianie waluty możemy zaoszczędzić pieniądze nie tylko w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, szkolenie czy konferencję, ale również, gdy chcemy zrobić zakupy na stronach zagranicznych sklepów internetowych, gdy spłacamy kredyt w obcej walucie lub mieszkamy za granicą i chcemy przesłać do Polski zarobione tam pieniądze. Osoby zajmujące się handlem międzynarodowym oraz współpracujące z zagranicznymi firmami również mogą dodatkowo zarobić. Jak widzimy, okazji do zaoszczędzenia jest dużo i to od nas zależy, o ile pomnożymy własne pieniądze. Przy czym, oszczędzać możemy zarówno na jednorazowych transakcjach, jak i na regularnych przelewach.

Wiele osób korzysta z kantorów właśnie wtedy, gdy chce pomnożyć własne pieniądze. Inwestowanie w obce waluty to skuteczna forma oszczędzania, a w przypadku korzystnego kursu wymiany – także zarabiania pieniędzy. Wymiana ich części na euro lub dolary może być dobrym sposobem na zabezpieczenie swojej przyszłości – zauważa specjalista reprezentujący Kantor „Alex” z Warszawy Śródmieście, który umożliwia wymianę wszystkich przodujących walut świata, a transakcje są przeprowadzane na podstawie aktualnych i korzystnych kursów.

Kursy ulegają nieustannym wahaniom, co oznacza, że mogą być względnie małe lub bardzo duże i gwałtowne. Na europejski rynek walutowy wpływa wiele czynników, dlatego warto być na bieżąco z kursem złotego do poszczególnych walut. Na stronie wielu kantorów możemy obserwować wahania cen, które są systematycznie odświeżane. Tam znajdziemy także kalkulator walut, który od razu przelicza nam różnicę pomiędzy kursem w kantorze walutowym a danym bankiem. Poprzez wybór najdogodniejszego momentu kupna lub sprzedaży, możemy liczyć na dodatkowy zarobek. Aby świadomie oszczędzać na wymianie walut w długim terminie, musimy kupować je, gdy są faktycznie tańsze, a nie tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy.

Jaki sposób wymiany waluty najlepiej wybrać?

Poprzez wybór sposobu wymiany waluty, możemy dać sobie szansę na dodatkowy bonus finansowy. Walutę możemy wymieniać na kilka sposobów, tj. wypłacić pieniądze w banku i udać się z nimi do najbliższego kantoru wymiany walut, wymienić pieniądze w banku lub zrobić przelew pomiędzy kontami, korzystając przy tym z przewalutowania banku (po kursie bankowym), czy przelać środki z tych kont za pomocą kantoru walutowego online po danym kursie. Warto tutaj dodać, że kantory internetowe mają przewagę nad kursami w stacjonarnych kantorach i lepsze kursy od kursów bankowych. Jeżeli chcemy wymieniać waluty w kantorze online, warto sprawdzić go najpierw pod względem formy prawnej, zapoznać się z regulaminem oraz opiniami klientów.

Wiele czynników wpływa na wahania kursów. My sami nie mamy na nie wpływu, jednak mamy wpływ na moment zrobienia transakcji oraz miejsce, w którym ją wykonamy – to właśnie tutaj możemy świadomie oszczędzać na wymianie walut. Zaczyna się to już na etapie wyboru odpowiedniego kantoru, dlatego warto szukać miejsca, które oferuje najniższe spready oraz najkorzystniejsze warunki współpracy. Najdroższe kantory zazwyczaj zlokalizowane są na dworcach i lotniskach, dlatego najlepiej będzie, jak od razu wykreślimy je z listy. Pamiętajmy, że najwięcej tracimy w sytuacjach, gdy nie jesteśmy przygotowani, np. podczas wymiany pieniędzy na wspomnianym wyżej lotnisku czy dworcu, albo z pośpiechu sięgając po polską kartę debetową. W takich sytuacjach nie tylko zapominamy o oszczędzaniu na wymianie walut, ale również przepłacamy.

Materiał partnera