Dochodzenie odszkodowania

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?

Uzyskanie odszkodowania w oczekiwanej wysokości nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie uciążliwe może być dochodzenie swoich praw w przypadku ubezpieczeń społecznych. Żeby uzyskać świadczenia, bardzo często konieczna jest znajomość przepisów prawnych. Sprawdź, jak dochodzić swoich praw i czy warto postawić na pomoc kancelarii adwokackiej.

Kiedy można starać się o odszkodowanie?

Dochodzenie odszkodowania na własną rękę często bywa kłopotliwe. Brak znajomości prawa oraz przysługujących przywilejów może skutkować otrzymaniem znacznie niższych świadczeń lub co gorsze — nieotrzymaniem ich wcale.

Przykładowym zdarzeniem może być wypadek przy pracy, na skutek, którego poszkodowany traci możliwość wykonywania swojego zawodu. Wówczas poszkodowany powinien otrzymać pieniądze wynikające z wykupionego ubezpieczenia. Zdarza się jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe starają się udowodnić winę osoby, która uległa wypadkowi.  Często również dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczyciel stara się maksymalnie obniżyć przysługujące odszkodowanie z tego tytułu. W takiej sytuacji brak odpowiedniej znajomości przepisów prawnych może pozbawić poszkodowanego należnych mu pieniędzy.

Dlaczego warto postawić na pomoc specjalisty?

Zakłady ubezpieczeniowe, podobnie jak inne podmioty gospodarcze robią wszystko, aby zwiększyć swoje zysków. Ubezpieczyciel niemal zawsze chce wypłacić odszkodowanie w jak najniższej kwocie lub nawet dąży do odmowy roszczeń z tytułu zaistniałej szkody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z braku znajomości przepisów przez klientów zgłaszających swoje roszczenia. Skomplikowane druki przeznaczone oraz szereg niezrozumiałych procedur mogą być w tym przypadku przeszkodą. Właśnie dlatego zaleca się, aby skorzystać z pomocy specjalisty, który znacznie lepiej zna temat i przysługujące prawa – podkreśla specjalista z Kancelarii Adwokackiej OMEGA-LEX.

Jak walczyć o środki z odszkodowania?

Najskuteczniejszym sposobem, który zapewnia możliwość uzyskania odszkodowania, jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Kancelaria prawna mające szerokie doświadczenie w tego typu kwestiach z łatwością pomoże wyegzekwować przynależące środki finansowe.

Specjalista, który dochodzi odszkodowania, jest odpowiedzialny przede wszystkim za:

  • analizę oraz ocenę konkretnego przypadku, a także pozyskanie niezbędnych dokumentów i zgłoszenie roszczeń do właściwego podmiotu,
  • przygotowanie pisma lub odwołania do Rzecznika Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego,
  • sporządzenie właściwej dokumentacji uwzględniającej weryfikację oraz ocenę poniesionych strat,
  • reprezentowanie klienta podczas ewentualnej rozprawy sądowej,
  • prowadzenie negocjacji z ubezpieczycielem mających na celu uzyskanie większego odszkodowania.

Mając świadomość, jak trudne jest dochodzenie swoich praw, aby uzyskać ubezpieczenie, wiele osób od początku korzysta z pomocy kancelarii prawnej. Wówczas może liczyć na znacznie szybsze rozwiązanie sprawy.

Materiał partnera