Strój na pogrzeb

Jak się ubrać na pogrzeb?

Strój na pogrzeb powinien być przede wszystkim schludny i elegancki. W naszej kulturze za kolor żałoby uważana jest czerń, dlatego najbliższa rodzina powinna założyć ubiór właśnie w tym odcieniu. Dopuszczalne jest także włożenie odzieży w odcieniach szarości, grafitu oraz granatu. Ważne, aby strój był prosty i oficjalny, bez zbędnych aplikacji i ozdób.

Kolorystyka stroju na pogrzeb

Ciemna i chłodna tonacja kolorystyczna jest odpowiednia na strój na pogrzeb. Czerń jako kolor żałoby jest zarezerwowana dla najbliższej rodziny, która podąża w orszaku za trumną zmarłego. Dla pozostałych żałobników zalecane są ubrania w stonowanej kolorystyce. Akceptowalne są szarości, granaty i grafitowe odcienie. Niemniej jednak, w przypadku mężczyzn czarny garnitur z białą koszulą niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym zawsze będzie dobrym wyborem.

Należy unikać ubrań wykonanych ze wzorzystych tkanin oraz materiałów wielokolorowych. Garderoba powinna być stonowana i nie przyciągać uwagi. Analogiczne zasady obowiązują w kwestiach doboru dodatków, czyli torebek, nakryć głowy oraz obuwia, które muszą współgrać z resztą stroju.

Pogrzebowy dress code

Podniosła atmosfera podczas ceremonii pochówku wymaga odpowiedniej oprawy pogrzebowej. Poza kolorystyką ubrania, która powinna być w ciemnych i neutralnych barwach, należy zadbać także o krój odzieży. Kobiety mogą założyć garsonki lub garnitury a w cieplejsze dni sukienki za kolano z rękawem ¾. Bluzki muszą być zabudowane i nie eksponować ramion oraz dekoltu. Do sukienki należy włożyć ciemne, gładkie rajstopy oraz czółenka z zakrytymi palcami. Oczywiście, nie można przesadzać z dodatkami. Wystarczą skromne kolczyki i delikatna srebrna biżuteria.

Mężczyźni mają zdecydowanie prostsze zadanie. Jak podkreślają specjaliści z domu pogrzebowego Resurrexit, najlepiej trzymać się zasad ubioru smart lub smart casual. Wystarczy zatem włożyć koszule i garnitur. Krawat nie jest obowiązkowy, choć dopuszczalny. Materiał garnituru powinien być z gładkiego, niepołyskującego materiału, a spodnie w kant. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie smoking, który jest zbyt ekstrawaganckim strojem na ceremonię pogrzebu.

Mężczyźni, niezależnie od pory roku powinni podczas pogrzebu nosić marynarkę. Zimą trzeba dodatkowo włożyć ciepły płaszcz w ciemnym kolorze. Kobiety latem powinny unikać sandałów, zbyt krótkich spódniczek i cielistych rajstop. W zimie z kolei wystrzegać się należy puchatych kurtek.

Materiał partnera