klucz elektroniczny

Jak serwisować klucze elektroniczne?

Zapewne wielu z czytających niniejszy tekst ma jako takie wyobrażenie o cyfrowych systemach dostępowych i zabezpieczaniu drzwi przy użyciu elektronicznych zamków. Jeśli nawet ktoś nie zetknął się z nimi osobiście, a takich osób zapewne jest dzisiaj jeszcze większość, to przecież widujemy takie zamki chociażby w wielu, nie tylko sensacyjnych filmach. Cyfrowe zamki stosowane są już powszechnie w hotelach, w różnych instytucjach i biurach. Mogą one być zamykane bądź otwierane poprzez wbicie odpowiedniego kodu, kartą zbliżeniową, telefonem lub czymś, co przypomina tradycyjny klucz.

Elektroniczny klucz – pojęcie umowne

Już tylko na podstawie tego, co napisaliśmy powyżej, możemy mieć zupełnie zrozumiałe przekonanie, że klucz elektroniczny nie jest określeniem oczywistym. Skoro zamki cyfrowe możemy otwierać tak wieloma sposobami, to należy przyjąć, że samo wyrażenie „klucz elektroniczny” jest pojęciem czysto umownym. Z pewnością smartfon czy karta zbliżeniowa w niczym nie przypominają normalnego klucza. Zapewne obsługę cyfrowych systemów dostępowych najwłaściwiej będzie nam kojarzyć z kryptologią, bo przecież to właśnie w sferze tajnych szyfrów i ich deszyfracji stosowane są najrozmaitsze klucze, które przecież nie są żadnymi fizycznymi obiektami. Słuszne zatem będzie założenie, że elektronicznym kluczem nie jest panel kodowy, telefon, karta zbliżeniowa ani przypominający zwykły klucz, sztyft wkładany do wkładki cyfrowej, lecz zakodowana w nich informacja. Jak zadbać o taką informację? Jak ją zabezpieczać lub zmieniać w razie potrzeby? Na pytania te odpowiadali nam specjaliści z firmy DOM – Polska z Częstochowy.

Programowanie cyfrowych zamków i kodów dostępu

Czytający powyższe z pewnością nabrali słusznego przeświadczenia, że do naprawy lub serwisowania kluczy elektronicznych należy zatrudnić programistę zamiast ślusarza lub jakiegoś pana „złota rączka”. Tak jest w istocie; skoro klucz elektroniczny jest zakodowaną informacją, to nie da się jej zmienić przy użyciu pilnika lub zabezpieczyć jakimś smarem.

Kiedy więc klucz elektroniczny należy oddać do serwisu, czyli do przeprogramowania? Sytuacji takich może być całkiem sporo. Na pewno należy uczynić to w przypadku zagubienia jego nośnika (np. smartfona lub karty zbliżeniowej). Często taka potrzeba zachodzi, gdy następuje zmiana uprawnień dostępowych do poszczególnych pomieszczeń w jakimś obiekcie. Tylko poprzez zwykłe, nieskomplikowane przeprogramowanie zamków, wkładek zamkowych lub też fizycznych nośników klucza cyfrowego można umożliwić dostęp do określonych pomieszczeń konkretnym osobom.

Elektroniczne systemy dostępowe są coraz powszechniej stosowane także w naszych prywatnych mieszkaniach i domach. Są to rozwiązania bardzo wygodne i wbrew pozorom znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych  w pełni mechanicznych zamków.

Materiał partnera