Węże hydrauliczne

Jak są produkowane węże hydrauliczne z końcówkami?

Węże hydrauliczne produkowane są z różnych materiałów. Do najczęściej używanych materiałów należy guma kauczukowa, tworzywa sztuczne a także teflon, poliamid, poliuretan i inne. Dodatkowo gotowe węże, w zależności od ciśnienia pracy, zabezpieczane są odpowiednim oplotem. Jednak by móc je przyłączyć do danej instalacji lub obiegu niezbędne jest ich zakucie – czyli zaciśnięcie na uciętych końcach, metalowych końcówek i tulei.

Jak zakuwane są węże hydrauliczne?

Zakucie danego węża hydraulicznego zaczyna się od przycięcia go na odpowiednią długość. Zależnie od jego parametrów oraz typu, dobierane są odpowiednie metalowe tuleje oraz końcówki zaciskowe. Następnie przygotowany do zakucia wąż umieszczany jest w specjalnej maszynie zaciskowej zwanej zakuwarką. Prawidłowo skonfigurowana zakuwarka sprawi, że zakucie będzie szczelne, natomiast sam przewód spójny.

Samych końcówek do węży hydraulicznych jest niezwykle wiele. Wszystko uzależnione jest od rodzaju uszczelnienia oraz typu gwintu, a także z jakim medium będzie pracował dany przewód oraz na jakie warunki zostanie wystawiony. Do najczęściej stosowanych końcówek należą:

  • końcówki metryczne: DKOL, DKL, DKOS, CES, CEL, ADK, DK-Komatsu
  • końcówki calowe BSP: DKR, DKR FL, AGR, AGR FL, DK-Toyota, JIS
  • końcówki calowe UNF: DKJ, AGJ, ORFS, ORFS AG
  • końcówki SAE: SFL, SFS, SFS CAT;
  • końcówki oczkowe;

Do przewodów o bardzo wysokim ciśnieniu pracy, stosuje się powyższe końcówki, ale w wersji interlock. Są to końcówki z podwójnym zamkiem, zapobiegającym  wysunięciu się końcówki pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Oczywiści rodzajów końcówek jest znacznie więcej. Wszystko uzależnione jest od łączenia danej instalacji hydraulicznej oraz jej specjalizacji. Poszukując odpowiednich zakuć do węży, lecz również zakuwarek, warto zwrócić się do firmy, takich jak HydroFlex, które specjalizują się w hydraulice siłowej i pneumatycznej.

Jakie są rodzaje węży hydraulicznych?

Rodzaj zakuć do węży uzależniony jest od grubości ścianki, jego przekroju, ale także od tego, w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć:

Węże niskociśnieniowe – przepływają przez niego ciecze o niskich ciśnieniach, najczęściej są to paliwa oraz różnego rodzaju oleje. Ze względu na to do ich produkcji wykorzystywana jest guma oraz różnego typu tworzywa sztuczne.

Węże średniociśnieniowe – wykorzystywane w obiegach nisko- i średniociśnieniowych najczęściej produkowane są z gumy. Stosowane do różnego typu mediów.

Węże wysokociśnieniowe – najpopularniejszy rodzaj węży wykorzystywany w hydraulice siłowej. Ze względu na ogromne ciśnienie, które może w nich panować, są zabezpieczane specjalnymi stalowymi oplotami. Zależnie od ilości oplotów oraz średnicy można ocenić ich maksymalną wytrzymałość, i tak w przypadku jednooplotowych jest to 40 do 225 bar, dwuoplotowych zaś to 80 do 400 bar. Natomiast węże czterooplotowe mogą wytrzymać ciśnienie rzędu 420 i więcej bar.

Materiał partnera