zespół suchego oka u psa

Jak rozpoznać zespół suchego oka u psa?

Zespół suchego oka, jak często określa się suche zapalenie rogówki i spojówki, pojawia się u psów na skutek zaburzeń w wytwarzaniu łez. To poważna choroba, której nie wolno lekceważyć – nieleczona może prowadzić do trwałych uszkodzeń oczu, a nawet utraty wzroku! Warto znać alarmujące objawy, by nie przeoczyć rozwoju tego schorzenia u swojego pupila.

Skąd u psa bierze się zespół suchego oka?

Oczy psów do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tak zwanego filmu łzowego, który odpowiada za nawilżenie gałki ocznej, pomaga ją oczyszczać i ułatwia mruganie. Gdy łez jest zbyt mało, rogówka ulega wysuszeniu, co z kolei prowadzi stanów zapalnych, owrzodzenia, a z czasem nieodwracalnych zmian zwłaszcza na terenie rogówki.

Na szczęście zauważony w porę zespół suchego oka można z powodzeniem leczyć.

Objawy suchego zapalenia rogówki i spojówki

Co powinno zaniepokoić opiekuna każdego psa? Z zespołem suchego oka wiąże się kilka charakterystycznych symptomów, do których należą:

  • gęsta, ciągnąca się wydzielina z oka, często sklejająca powieki;
  • zaczerwienione i przekrwione spojówki;
  • pojawienie się pigmentu na rogówce (oko staje się brązowe);
  • ból i świąd – pies trze oczy łapą lub ociera się o przedmioty;
  • nadwrażliwość na czynniki atmosferyczne – mrużenie oczu na wietrze;
  • lekki światłowstręt.

Przesuszone oko traci przejrzystość i matowieje, można również zaobserwować znaczące zaczerwienienie spojówek. Pies, drapiąc się w poszukiwaniu ulgi, dodatkowo pogarsza sytuację, narażając oko na mechaniczne urazy i owrzodzenia. Uczucie dyskomfortu potęguje obfita wydzielina, która stanowi świetną pożywkę dla bakterii, a ponadto skleja powieki często tak mocno, że pies nie jest w stanie samodzielnie otworzyć oczu.

Choroba ta pojawia się stosunkowo często, a najbardziej predysponowane są psy małych ras, takie jak yorkshire terrier, pudel, shih tzu, cocker spaniel, buldog angielski czy pekińczyk. Dlatego regularne kontrolowanie stanu oczu psa jest koniecznością. Gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy zareagować – problem sam nie ustąpi.

Kiedy udać się do weterynarza?

Warto wiedzieć, że schorzenie może dotyczyć zarówno tylko jednego, jak i obojga oczu, zawsze jednak powoduje ogromny dyskomfort i wymaga leczenia. Im szybciej pies zostanie prawidłowo zdiagnozowany, tym większe ma szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Psom z podejrzeniem zespołu suchego oka wykonujemy standardowo test Schirmera – proste badanie, które ocenia produkcję łez. Zagięty pasek bibuły umieszczamy pod dolną powieką i po minucie odczytujemy wynik – tłumaczy lekarz weterynarii z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Ekovet we Wrocławiu.

Jeśli zabarwiony odcinek papierka nie przekracza 15 mm, mamy do czynienia z niedostateczną produkcją łez. Teraz pozostaje ustalenie przyczyny tego stanu i zastosowanie odpowiedniej terapii.

Materiał partnera