Malowanie proszkowe

Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe to bardzo powszechnie wybierana metoda wykonywania powłok ochronnych na elementach metalowych – jej zaletą jest bardzo wysoka precyzja, brak wad takich jak zacieki na powierzchni malowanych obiektów czy choćby ekologiczność i ekonomiczność całego procesu. Zanim jednak będziemy mogli pokryć dany element farbą w proszku, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. Na czym ono polega?

Przede wszystkim oczyszczenie

Kluczową kwestią w czasie przygotowania danej powierzchni do nakładania farby w proszku, jest dokładne oczyszczenie jej ze wszystkim możliwych zanieczyszczeń, takich jak pył oraz tłuszcze. Dlaczego jest to takie istotne?

– Malowanie proszkowe polega na nakładaniu farby metodą elektrostatyczną – wyjaśnia przedstawiciel firmy MC PulverCząsteczki farby posiadają ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku powierzchni, dlatego mogą się do niej przyczepić. Jeśli powierzchnia elementu będzie jednak zanieczyszczona, zanieczyszczenia te zmieniają grubość nakładanej powłoki w danym obszarze. Tym samym połączenie między nakładaną farbą a powierzchnią jest słabsze, co w przyszłości może skutkować szybszym zniszczeniem i odpadaniem powłoki proszkowej.

Do oczyszczania powierzchni metalu używa się różnych metod, w zależności od właściwości materiału oraz stopnia zanieczyszczenia. Może to być mycie wodą, mycie alkaliczne lub stosowanie rozpuszczalników.

Obróbka powierzchni

Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni zostaje ona poddana obróbce, w wyniku której nadana jej zostaje prawidłowa chropowatość. W ten sposób zwiększa się ona, co korzystnie wpływa na przyczepność farby do danego elementu. W tym celu stosuje się m.in. obróbkę ścierną, czyli piaskowanie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych ścierniw. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie metod chemicznych, takich jak wykonanie wstępnej powłoki z gruntu reaktywnego, który zwiększa przyczepność farby do danej powierzchni, czy też przeprowadzenie tzw. fosforanowania. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest fakt, że nie tylko poprawia ono skuteczność malowania proszkowego, ale również tworzy powłokę antykorozyjna na powierzchni metalu. Zabieg fosforanowania polega na zanurzeniu elementu w gorących roztworach fosforanów lub kwasu fosforanowego.

Czy każdy metal da się malować proszkowo?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, nie każdy element z metalu może być zabezpieczony tą metodą. Przede wszystkim należy pamiętać, że po pokryciu elementu farbą w proszku wprowadzony on zostaje do pieca, gdzie w temperaturze około 200 dochodzi do polimeryzacji proszku i wytworzenia się jednolitej powłoki. Elementy z metali nieodpornych na takie temperatury mogą ulegać w nich zniszczeniu. Problemem jest również fakt, że niektóre metale, np. miedź, cynk czy stal nierdzewna wykazują mniejszą przyczepność. 

Materiał partnera