gumowanie bębnów

Jak przebiega proces gumowania bębnów?

Gumowanie bębnów to proces, który wykonuje się przy naprawie i konserwacji taśm przenośnikowych oraz przenośników taśmowych wykorzystywanych w budownictwie i wielu innych gałęziach przemysłu. Na czym to polega? Dlaczego jest takie ważne? Dowiedz się więcej.

Czym są taśmy przenośnikowe i jak o nie dbać?

Taśmy przenośnikowe to pasy materiału o różnym typie powłoki, które montuje się do przenośników taśmowych. Wykorzystywane są przede wszystkim do bezpiecznego przenoszenia towarów wewnątrz takich obiektów jak hale produkcyjne, place budowy, kopalnie, kamieniołomy, sortownie, magazyny czy centra dystrybucji. Są szczególnie przydatne w przypadku transportowania materiałów sypkich, a także elementów i wyrobów o niewielkich rozmiarach lub niejednorodnej wadze i gabarytach.

Aby taśma przenośnikowa mogła wydajnie pracować, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. W tym wymiarze kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie bębna przenośnika taśmowego. Eksperci z serwisu taśm przenośnikowych ATGUM wyjaśniają, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie bębna jest gumowanie, które ma na celu zwiększenie tarcia pomiędzy taśmą a bębnem oraz zapobiegnięcie osadzaniu się zanieczyszczeń, co przekłada się jej płynniejszą pracę taśmy i spowalnia zużywanie się.

Na czym polega gumowanie bębnów?

Istnieją dwie główne metody gumowania bębnów – na gorąco (wulkanizacja) i na zimno (oklejanie). W pierwszym przypadku bęben jest czyszczony oraz przygotowywany do dalszej obróbki, a następnie nakładana jest na niego gorąca warstwa płynnej gumy, która bardzo dokładnie przylega do powierzchni. Grubość gumowej powłoki dobierana jest indywidualnie i najczęściej wynosi od 8 do 12 milimetrów. Gdy zastygnie, guma może pozostać gładka lub można na niej wyciąć wzór karo, który ułatwia odprowadzanie wilgoci.

Przy metodzie na zimno stosuje się zupełnie inną procedurę. Bęben pokrywa się bardzo mocnym klejem, do którego przykleja się gumową okładzinę. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że klient może dobrać taką okładzinę, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. Można użyć na przykład materiałów standardowych, trudnopalnych, olejoodpornych i trudnościeralnych. Warto zwrócić uwagę na to, aby do gumowania zawsze używać atestowanych produktów od sprawdzonych dostawców.

Materiał partnera