odprawa celna

Jak przebiega odprawa celna?

Pracujesz w firmie międzynarodowej, a do Twoich obowiązków należy transport towarów między granicami państw? A może sprowadzasz produkty zza granicy? Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu nie obejdzie się bez odprawy celnej. Jak ona wygląda i w jaki sposób się do niej przygotować? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat odprawy. W ten prosty sposób zapobiegniesz problemom, a cały proces przejdziesz bez żadnej niespodzianki.

Po co komu odprawa celna?

Zastanawiasz się, po co właściwie odbywa się odprawa? Dlaczego po prostu nie można przetransportować danego towaru bez niczyjej wiedzy. To wszystko dzieje się ze względów bezpieczeństwa a cała kontrola regulowana jest poprzez poszczególne przepisy danych krajów obejmujące obrót towarów na ich terenie. Warto zaznaczyć, że kontrola celna obejmuje transport zarówno lądowy, jak i morski oraz lotniczy. Wymagana jest ona jednak tylko w sytuacjach, kiedy import bądź eksport wykracza poza granice Unii Europejskiej.

Odprawa celna krok po kroku

Przygotowujesz się do odprawy celnej, ale nie masz pewności, czy o wszystkim pamiętasz? Sprawdź, jak wygląda taka odprawa krok po kroku.

Martwisz się, że coś pójdzie nie tak? Nie masz czasu na zajmowanie się takimi sprawami? Cały proces nie należy do najłatwiejszych i podczas jego przeprowadzenia konieczna jest pamięć o szczegółach. Nieodpowiedzialne podejście do sprawy może zaważyć o losach całej transakcji, co z kolei będzie skutkowało stratami dla całego przedsiębiorstwa. Dlatego w takich sytuacjach wiele firm decyduje się na prostsze rozwiązanie, jakim są usługi agencji celno-skarbowych. Jedną z nich jest firma Transconsult Poland mająca w swojej ofercie kompleksową obsługę celną dla różnego rodzaju klientów z Polski i innych krajów Europy.

Pierwszym, a zarazem kluczowym etapem jest zgłoszenie chęci wykonania takiej czynności do odpowiednich organów. Zgłoszenia dokonuje się w systemie ECS w formie elektronicznej, ewentualnie pisemnej.

Następnie zajmij się zgromadzeniem wszystkich niezbędnych dokumentów. Najlepiej zrobić to odpowiednio wcześnie, aby sam transport przebiegł bez żadnego stresu. Do obowiązkowej dokumentacji, którą musisz okazać podczas odprawy, zalicza się: fakturę handlową obejmującą wszystkie przewożone towary, listę załadowczą, list przewozowy. Pamiętaj, że bez powyższych papierów cały proces może się znacznie przedłużyć, dlatego zadbaj, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Po zweryfikowaniu wszystkich informacji przez Urząd Celny dostaniesz zgodę na transport.

Materiał partnera