Prowadzenie ksiegowosci w jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej

Jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy?

Początkującemu przedsiębiorcy może się wydawać, że prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie to łatwa czynność. Nic bardziej mylnego – dopełnienie obowiązków księgowych, dotrzymywanie ustalonych terminów, wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz czasu. Jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy? Dlaczego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego biura księgowego?

Forma opodatkowania jako wyznacznik zakresu księgowości

Sprawą pierwszorzędną podczas zakładania firmy jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania – od niej bowiem zależy specyfika późniejszych obowiązków oraz ich zakres. Właściciel niewielkiej firmy może skorzystać z tak zwanej uproszczonej księgowości: ma do wyboru rozliczanie się poprzez księgę przychodów i rozchodów lub przez ryczałt ewidencjonowany. Uproszczona księgowość przeznaczona jest między innymi dla osób fizycznych, których przychód z roku poprzedniego nie przekroczył kwoty 2 mln Euro. Księgowość uproszczona wymaga prowadzenia mniej szczegółowej, niż w przypadku księgowości pełnej, ewidencji. Przedsiębiorca musi pamiętać o:

  • ewidencji środków trwałych,
  • rejestrze VAT sprzedaży i zakupów (w przypadku czynnych podatników VAT),
  • księdze przychodów i rozchodów – w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym, bądź skalą podatkową,
  • ewidencji przychodów (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
  • ewidencji przebiegu pojazdu (dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają z samochodów prywatnych do celów związanych z prowadzeniem firmy).

Biuro rachunkowe – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Obowiązki związane z prowadzeniem księgowości, czy to większej firmy, czy jednoosobowej działalności gospodarczej, wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości, jej zasad oraz wszelkich regulacji podatkowych, ale też sporo wolnego czasu. Każdy początkujący przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż czas ten można przeznaczyć na rozwój nowopowstałej firmy, zdobywanie i utrzymywanie relacji z klientami, zadbanie o ich potrzeby. Z tego też powodu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej księgowej, która sprawnie i rzetelnie zajmie się kompleksową obsługą rachunkową w firmie.

Obsługą księgową dla firm na terenie Łodzi, zajmuje się Biuro usług księgowych Enigma w Łodzi, skupiające doświadczonych specjalistów, gotowych nieść pomoc przedsiębiorcom, zagubionym w gąszczu zmieniających się przepisów. W zakres usług biura rachunkowego wchodzi kompleksowa obsługa księgowa, optymalizacja przedsiębiorstwa pod kątem podatków, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz deklaracji podatkowych, ale też fachowe doradztwo. Profesjonalni księgowi zajmują się ponadto sprawami, dotyczącymi kadr i płac oraz tymi, związanymi z ZUS-em. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i nerwy oraz uniknąć dotkliwych konsekwencji finansowych, w razie nieumyślnie popełnionych błędów w rozliczeniach.

Materiał partnera