Regulacja maszyny do szycia

Jak prawidłowo wyregulować maszynę do szycia?

Prawidłowa regulacja maszyny do szycia pozwala uniknąć przepuszczania ściegu, blokowania się urządzenia, pętelkowania i zrywania się nici oraz problemów z podawaniem materiału. W zależności od modelu urządzenia ustawień dokonuje się nieco inaczej, jednak w każdym przypadku trzeba pamiętać o tych samych parametrach. Jakie czynności musisz wykonać zanim przystąpisz do szycia?

Dobór właściwego naprężenia nici w maszynie do szycia

Na początku sprawdź, czy nić jest poprawnie nawleczona na szpulkę i maszynę do szycia. Bez tego będzie ona samodzielnie opadać lub nierównomiernie rozwijać się, co spowoduje nagłe zmiany naprężenia podczas pracy urządzenia. Nić musi też mieć wysoką jakość, być pozbawiona zgrubień i zabrudzeń z kurzu. Regulacji dokonasz za pomocą przeznaczonego do tego pokrętła naprężacza. Nić górna i spodnia muszą wiązać się w odpowiednim miejscu. Ponadto druga z nich powinna stawiać lekki opór w trakcie rozwijania się. Naprężenie nici musi być także dostosowane do tkaniny oraz rodzaju ściegu. 

Prawidłowe naprężenie nici jest niewystarczające do uzyskania pożądanych efektów. Do obszywanego materiału należy też dobrać igłę o odpowiedniej grubości i przeznaczeniu. W przeciwnym razie mimo poprawnej regulacji nici może dojść do jej pętelkowania. Niezbędne akcesoria zamówisz na stronie sklepu z maszynami szwalniczymi HillOb. Firma oferuje przemysłowe i domowe zestawy igieł do wielu typów urządzeń, m.in. stębnówek, maszyn owerlok czy podszywarek. 

Ustawienia ściegu w maszynie szwalniczej

Maszyny szwalnicze posiadają od kilku do kilkudziesięciu programów ściegowych. Większość modeli sterowanych manualnie ma bardzo prosty w obsłudze system wyboru szwu oraz jego długości i szerokości – wystarczy użyć odpowiednich pokręteł, których lokalizację na korpusie poznasz w instrukcji producenta sprzętu. Pamiętaj, że ściegu nie można zmieniać w momencie, gdy igła jest już wbita w materiał. Ustawień należy dokonywać, gdy znajduje się ona w najwyższym położeniu, dlatego należy również użyć pokręteł, które regulują jej pozycję. Przed rozpoczęciem szycia trzeba też sprawdzić, czy igła nie uderza w stopkę. 

W komputerowych maszynach do szycia rodzaj, długość i szerokość szwu wybiera się za pomocą odpowiednich przycisków. Numery programów ściegowych oraz ich parametry wyświetlają się na ekranach LCD, dzięki czemu dostosowywanie techniki szycia do planowanych zadań krawieckich jest łatwe i szybkie.

Materiał partnera