odwodnienia deszczowe

Jak prawidłowo wykonać odwodnienia deszczowe?

Decydując się na budowę domu, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii technicznych. Dotyczą one nie tylko samego budynku, ale też terenu, który go otacza. Inwestorzy nie mogą zapomnieć o tym, aby grunt był wyposażony w specjalne instalacje – tak zwane odwodnienia deszczowe. Gromadzenie się deszczówki na działce wokół domu jest bardzo niekorzystną sytuacją. Poniżej podpowiadamy, jak powinny być wykonane takie odwodnienia.

Dlaczego odwodnienia deszczowe są tak ważne?

Mimo że woda jest cennym dobrem naturalnym, to jej nadmiar niekiedy może być przyczyną sporych problemów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy gromadzi się ona na nieruchomości, na której znajduje się budynek.

Jak wiadomo stojąca woda i jej zbyt duża ilość w przeliczeniu na metr kwadratowy, powoduje powstawanie błota. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób korzystać z terenu, który jest tak przemoczony. Ponadto, gdy woda nie ma drogi ujścia, wpływa bezpośrednio na stan budynku. Może przyczynić się do pogorszenia stanu technicznego fundamentów oraz ścian.

Nie można też lekceważyć faktu, że wykonanie odwodnień deszczowych jest bardzo ważne z punktu widzenia obowiązujących przepisów. Deszczówka nie może zalewać sąsiadów czy dróg poza terenem posesji.

Aby odwodnienia deszczowe faktycznie spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio zaprojektowane. Fachowcy podpowiadają, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla danej działki gruntu. Dzięki temu jej właściciele mogą mieć pewność, że woda nie będzie zalegać na terenie ich posesji przez bardzo długi czas” – mówi ekspert z firmy Budoinstal.

Odwodnienia deszczowe – w jaki sposób się je wykonuje?

Jedną z metod pozbycia się nadmiaru wody z powierzchni gruntu jest wykonanie odwodnień liniowych. Są to podłużne korytka służące do transportowania wody, które umieszcza się pod ziemią. Instalacja ta zapewnia, że deszczówka jest przekazywana dalej do kanalizacji lub studzienek. Odwodnienia liniowe mogą być także połączone z rynnami. Zaletą tego rozwiązania jest to, że korytka umieszcza się płytko pod gruntem, dzięki czemu nie trzeba wykonywać głębokich wykopów.

Projektując odwodnienia deszczowe, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich ukształtowanie terenu oraz warunki gruntowe. Dlatego też jest to zadanie dla fachowców, którzy pomogą ocenić specyfikę powierzchni danej nieruchomości. Dobry projekt, staranne i skrupulatnie przemyślane rozwiązanie, a także wysokiej jakości materiały to gwarancja tego, że woda nie będzie zatrzymywała się na powierzchni gruntu.

Materiał partnera