Bolesławiecka ceramika

Jak powstaje bolesławiecka ceramika i co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

Naczynia zaliczane do ceramiki bolesławieckiej to absolutny klasyk, który jest ponadczasowy i uwielbiany na całym świecie. Charakterystyczne biało-granatowe wzorki od razu kojarzą się z przepiękną polską sztuką ludową i stanowią świadectwo niezwykłej jakości oraz trwałości. W jaki sposób tworzy się bolesławiecką ceramikę i dlaczego jest ona tak niepowtarzalna?

Ceramika z Bolesławca – tworzona z serca

Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że ceramika z Bolesławca kupiona w cenionej manufakturze zawsze jest zdobiona przez artystów i tworzona ręcznie metodą stemplowania.

Zatem można z całą pewnością uznać, że bolesławiecka ceramika to produkty, w które każdy z twórców wkłada cząstkę siebie.

Poszczególne kolekcje są natomiast wcielane w życie według projektów utalentowanych projektantów. To oni odpowiadają za wytwarzanie jedynych w swoim rodzaju, kreatywnych serii inspirowanych naturą i ludowym wzornictwem.

Unikatowe wzory z Bolesławca  – nie ma dwóch takich samych

Ponieważ wyroby ceramiczne z Bolesławca powstają metodą rzemieślniczą i są zdobione ręcznie, to są niepowtarzalne. Każda wypuszczona do sprzedaży sztuka jest jedyna w swoim rodzaju i ma swoje własne cechy.

Właśnie to nadaje produktom z Bolesławca wyjątkowy charakter, bo można założyć, że zakupiony artykuł nie jest produkowany masowo i nigdy nie znajdzie się identycznego
w czyjejś kuchni. To właśnie na aspekt wyjątkowości i swego rodzaju „elitarności” wytwórczej zwracają uwagę entuzjaści.

Czy ręcznie zdobiona ceramika bolesławiecka jest wytrzymała?

Jak najbardziej. To, że ceramika jest zdobiona ręcznie, nie oznacza, że jest mało, wytrzymała na zmywanie, stawianie na niej innych naczyń lub zwyczajne codzienne użytkowanie. Nie trzeba zatem w szczególny sposób o nią dbać i przejmować się, że wzór w jakiś sposób „odpadnie” czy wyblaknie. Wszystko tworzone jest tradycyjnie, ale z zachowaniem najwyższych norm jakości.

Oczywiście każdy przedmiot ma swoją trwałość i wytrzymałość, dlatego niewskazane jest stosowanie bardzo agresywnych środków myjących i ostrych gąbek. Natomiast bez problemu wyroby z Bolesławca można myć w zmywarce czy podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Gdzie kupować oryginalną ceramikę z Bolesławca?

Z pewnością najlepiej skierować się do takich miejsc, które czerpią z doświadczeń poprzednich pokoleń to, co najlepsze. Jeśli już kupujesz przez internet, to dobrze jest wybierać miejsca działające także stacjonarnie jako manufaktury.

Dobrym przykładem jest Manufaktura w Bolesławcu, czyli miejsce, w którym od ponad 20 lat powstaje piękna ceramika – zawsze zdobiona ręcznie i tworzona z uwzględnieniem wszystkich norm jakościowych dla wyrobów tradycyjnych.

To właśnie tam masz gwarancję otrzymania bolesławieckiej ceramiki, o jakiej marzysz.

Materiał partnera