grawerunki na biżuterii

Jak powstają grawerunki na biżuterii?

Personalizacja biżuterii przy pomocy grawerunku od zawsze była jej nieodłącznym elementem. Grawerowanie cieszy się szczególną popularnością przy zakupie obrączek lub 
pierścionka zaręczynowego. Co więcej, taka możliwość jest idealnym dopełnieniem biżuterii kupionej na prezent. Jakimi metodami wykonywane są grawerunki? 

Czym jest grawerowanie?

Grawerowanie jest jedną z najstarszych metod dekorowania. Ozdabianie biżuterii ma charakter personalny, może stanowić pamiątkę oraz przypominać o ważnym wydarzeniu. Obecnie najczęściej grawerunki spotykamy na obrączkach ślubnych. Pary grawerują na nich datę ślubu, imię, inicjały czy sentencję. Coraz większą popularnością cieszą się również różnego rodzaju  symbole graficzne, które graweruje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obrączki. Oprócz tego możemy ozdobić dedykacją medaliki darowane na chrzest lub komunię. Grawerunki nadają osobisty wymiar biżuterii, dzięki czemu zyskujemy pamiątkę, którą z czasem możemy przekazać dzieciom lub wnukom.

Jak wykonuje się grawerunek?

Grawerunek może być wykonywany tradycyjną techniką ręcznie lub komputerowo przy pomocy lasera. Każdy rodzaj grawerowania ma swoją charakterystykę i zalety. Grawerowanie ręczne jest wykonywane przez mistrza tej sztuki. Pozwala ozdobić biżuterię niepowtarzalnym napisem lub wzorem. Ręczne wykonywanie grawerunków jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej ilości czasu.

Grawerowanie laserowe jest nowoczesną techniką, która daje doskonałą precyzję wykonania. Aby stworzyć grawerunek przy pomocy lasera należy zacząć od stworzenia projektu graficznego w komputerze. Gotowy projekt jest rzutowany za pomocą wiązki lasera na grawerowanym przedmiocie, dzięki czemu ustala się precyzyjnie jego położenie. Następnie urządzenie wykorzystując silną wiązkę promienia laserowego o dużej mocy tworzy na powierzchni metalowej trwały grawerunek. Taki sposób wykonywania zdobień cechuje niespotykana dokładność przy jednoczesnej szybkości wykonania.

Co przygotować do wykonania grawerunku?

Oczywiście oprócz biżuterii do grawerowania, musimy zastanowić się nad napisem, który chcemy, aby się na niej znalazł. Należy również wziąć pod uwagę ilość miejsca, którą dysponujemy i co może się na niej zmieścić.

Jak mówi złotnik z Pracowni Złotniczej 1064 Tomasz MurawskiBiżuteria grawerowana stanowi wyjątkową pamiątkę. W naszej pracowni wykonujemy usługi związane z grawerowaniem laserowym. Grawerujemy przede wszystkim na powierzchniach metalowych, zarówno szlachetnych – złocie, srebrze, ale również nieszlachetnych – stali czy mosiądzu. Szczególną popularnością cieszą się ozdobne grawerunki na obrączkach, zegarkach oraz wszelkich przedmiotach, które mają zostać podarowane w prezencie. Możliwości, jakie daje grawerowanie laserowe są imponujące, możemy wykorzystać nawet niewielką powierzchnię czy materiał o niewielkiej grubości co przy grawerunku ręcznym byłoby niemożliwe. Dodatkowo grawer laserowy charakteryzuje się świetną jakością wykonania, widoczną nawet w najdrobniejszym szczególe. 

Przed zaniesieniem przedmiotu do grawerowania warto przemyśleć, jak dokładnie chcemy, żeby grawerunek wyglądał. Musimy pomyśleć o rodzaju czcionki i dokładnej lokalizacji na biżuterii. Gdy nie mamy pewności, wówczas warto zdać się na doświadczenie profesjonalnej pracowni, która pomoże w stworzeniu idealnego grawerunku.   

Materiał partnera